Palmy znikają z naszej planety. Większość gatunków zagrożona wyginięciem

Jak wynika z najnowszych badań naukowych, palmy znikają z naszej planety. Szacuje się, że ponad co drugi gatunek tego rodzaju roślin jest obecnie zagrożony wyginięciem. Badacze na podstawie swojej pracy wyznaczyli także regiony, które priorytetowo trzeba objąć odpowiednią ochroną w celu powstrzymania niepożądanego zjawiska.

Międzynarodowy zespół naukowców oszacował stan ochrony ponad 1900 różnych gatunków palm rosnących w najróżniejszych zakątkach naszej planety stanowiących łącznie około 75 procent wszystkich gatunków tego rodzaju roślin.

Odkryto, że ponad połowa z nich (a dokładniej ujmując około 56 procent) może być obecnie zagrożona wyginięciem. W ocenie sytuacji uczeni wspomagali się sztuczną inteligencją, która znacznie ułatwiła i przyspieszyła wstępną analizę.

- Kryzys bioróżnorodności wymusza podjęcie pilnych działań w celu powstrzymania utraty bioróżnorodności. Musimy wykorzystać wszystkie dostępne nam narzędzia takie jak prognozy i automatyzacja, aby generować szybkie i solidne oceny stanu rzeczy - powiedział Steven Bachman, współautor badania.

Reklama

Miejsca pilnej ochrony

Palmy występują obecnie w 227 różnych regionach świata. Wśród nich uczeni wytypowali 10 potrzebujących najpilniejszej ochrony. Są to: Madagaskar, Nowa Gwinea, Filipiny, Hawaje, Borneo, Jamajka, Wietnam, Vanuatu, Nowa Kaledonia oraz Celebes. W rzeczonych miejscach znaczny procent wszystkich palm stanowią ewolucyjnie odrębne gatunki

- Palmy to najbardziej charakterystyczna grupa roślin w tropikach i jedna z najbardziej użytecznych. Po tym badaniu mamy znacznie lepsze wyobrażenie o tym, które gatunki palm są zagrożone i ile ich jest - powiedział Rodrigo Cámara-Leret, współautor badania.

- Mamy nadzieję, że przedstawiona przez nas lista priorytetów (...) może rozwinąć współpracę między wszystkimi zainteresowanymi stronami i przyspieszyć działania na rzecz ochrony - dodał. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gatunki zagrożone
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama