Ośmiornice leczą raka. Sekret tkwi w ich atramencie

Ozopromid, związek chemiczny znajdujący się w tuszu ośmiornicy, może zabijać komórki rakowe, nie krzywdząc zdrowych. Odkrycie może posłużyć do opracowania nowych metod leczenia raka.

Naukowcy odkryli, że atrament ośmiornic zawiera związki pozwalające leczyć raka, w tym nowotwory u ludzi
Naukowcy odkryli, że atrament ośmiornic zawiera związki pozwalające leczyć raka, w tym nowotwory u ludzi123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Naukowcy zdołali odtworzyć w laboratorium związek chemiczny znajdujący się w atramenci ośmiornicy. Substancja jest w stanie zabijać komórki nowotworowe i może pozwolić opracować nowe metody leczenia raka.

Sposób ośmiornic na raka może pomóc ludziom

Zespół kierowany przez Martína Samuela Hernándeza-Zazuetę z Uniwersytetu Sonora w Meksyku odkrył, że ozopromid (OPC), związek znajdujący się w worku atramentowym ośmiornic zwyczajnych (Octopus vulgaris), ma intrygujące właściwości przeciwnowotworowe. Naukowcom udało się sztucznie odtworzyć ten związek w laboratorium. To potencjalnie może w przyszłości pozwolić zastosować go w leczeniu raka.

Po wstrzyknięciu tej cząsteczki do ludzkich komórek raka piersi, szyjki macicy, prostaty i płuc, odkryli, że OPC był w stanie wywołać śmierć znacznej części złośliwych komórek. Zaobserwowano nawet 50-procentowy spadek tempa wzrostu raka w komórkach płuc, przy jednoczesnym pozostawieniu nietkniętych zdrowych komórek.

Wiele obecnych metod leczenia raka, w tym immunoterapia, może powodować stan zapalny jako niepożądany efekt uboczny. Zespół odkrył, że OPC zmniejszyło produkcję białek zapalnych wokół komórek, promując lepsze gojenie organu.

Ośmiornice mogą nam dać odporność na raka

Naukowcy mają nadzieję, że związek może doprowadzić do opracowania przeciwnowotworowych terapii, którym nie towarzyszą niepożądane stany zapalne.

To nie jedyne odkrycie dokonane przez badaczy głowonogów, które może pozwolić nam lepiej walczyć z najgroźniejszymi, ludzkimi chorobami.

W październiku zeszłego roku zespół naukowców z Hiszpanii i Australii odkrył w jadzie występującej u południowych wybrzeży Australii ośmiornicy O. kaurna związek, który w istotnym stopniu spowalnia rozwój czerniaka, także w jego najpoważniejszej, odpornej na leki odmianie.

Rolnik roku opowiada o rolnictwie bez chemiiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas