Odkryto prehistorycznego kangura. To zupełnie nowy gatunek

Naukowcy odkryli nowy gatunek prehistorycznego kangura. Zwierzę zamieszkiwało górski rejon Papui Nowej Gwinei.

article cover
materiały prasowe
Naukowcy odkryli nowy gatunek kangura, który miliony lat temu zamieszkiwał Papuę Nową Gwineę materiały prasowe

Skamieniałość kangura pochodzi z Papui Nowej Gwinei. Na potrzeby znaleziska paleontolodzy australijscy utworzyli nowy gatunek i rodzaj w systematyce.

Okazuje się bowiem, że prehistoryczny kangur znacząco różnił się od kangurów australijskich - argumentują paleontolodzy australijscy z Flinders University. Reprezentował raczej prymitywną postać kangura, endemiczną dla Papui Nowej Gwinei. Tym samym rewidują ustalenia poprzedników.

Prehistoryczny kangur

Pierwszy naukowy opis nowogwinejskiego kangura pochodzi z lat 80 XX w. od paleontologa Tima Flannery'ego. Skamieniałość datowano na 20 tys.-50 tys. lat i nadano jej nazwę Nombe nombe od miejsca odkrycia (stanowisko paleontologiczne Nombe Rockshelter).

Kangur zamieszkiwał lesisty, górski obszar z gęstym poszyciem. Żywił się twardymi liśćmi drzew i krzewów. Mierzył ok. 1,5 m wysokości i ważył do 60 kg. Badania skamieniałości przeprowadzono m.in. za pomocą różnych technologii obrazowania 3D.

Jak kangur dostał się na Nową Gwineę?

Naukowcy podejrzewają, że gatunek mógł wyewoluować z wcześniejszej postaci kangura, która rozprzestrzeniła się na Nowej Gwinei ok. 5-8 mln lat temu.

W tym czasie wyspa była połączona z Australią pomostem lądowym ze względu na niski poziom mórz. Dzisiaj oddzielone są niespokojnymi wodami Cieśniny Torresa. Ten pomost lądowy umożliwił licznym gatunkom ssaków przedostanie się na Nową Gwineę.

Upalne dni w zoo. Skwar dokucza również zwierzętomStowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas