​Odkryto organizmy, które produkują węgiel taki, jak z sadzy

Do tej wydawało się to niemożliwe, jednak naukowcy znaleźli organizmy, które wytwarzają węgiel amorficzny. To pierwiastek, który można znaleźć m.in. w sadzy.

Do tej pory naukowcy nie przypuszczali, że organizmy są w stanie wytwarzać taki węgiel
Do tej pory naukowcy nie przypuszczali, że organizmy są w stanie wytwarzać taki węgielpixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Z węgla zbudowane są wszystkie organizmy na Ziemi. Znajduje się on w różnych sferach planety, w jej strukturach, oraz oceanach. Pojawia się w związkach organicznych, nieorganicznych, w formie diamentu, grafitu, nanorurek, czy grafenu.

Węgiel może także być bezpostaciowy, czyli amorficzny. Naukowcy z Virginia University of Technology, we współpracy z badaczami Niemiec, odkryli dwa mikroby, które produkują właśnie taką postać węgla. Ich zdaniem, to zaprzecza wszelkim oczekiwaniom dotyczącym możliwości mikroorganizmów.

- Nigdy nie sądziliśmy, że amorficzny węgiel mógłby być produkowany przez żywe organizmy, ponieważ zwykle do jego powstania niezbędne są ekstremalne reakcje - podkreśla prof. Robert White, współautor pracy opublikowanej na łamach pisma "Science Advances".

Węgiel bezpostaciowy powstaje m.in. przy ekstremalnych temperaturach i ciśnieniach, na przykład podczas spalania organicznej materii. Można go znaleźć m.in. w sadzy.

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

- To pierwsza informacja o amorficznym węglu produkowanym przez organizmy zamieszkujące Ziemię. Jesteśmy żywo zainteresowani możliwymi konsekwencjami dla cyklu węglowego - dodaje ekspert.

Bakterie, którym przypisano tę zdolność należą do tzw. metanogenów, czyli organizmów produkujących metan, oraz metanotrofów, organizmów żywiących się metanem.

Metanogeny żyją w miejscach, które są bogate w rozkładającą się materię organiczną, które jednocześnie są ubogie w tlen, na przykład na bagnach, moczarach, czy w żołądkach krów.

Odpowiadają one za 90 proc. biologicznie produkowanego metanu. Są ciekawe dla badaczy, ponieważ to właśnie metan jest jednym z najsilniej działających gazów cieplarnianych.

Z kolei metanotrofy żyją głównie na dnie oceanów. Tam zamieniają metan w dwutlenek węgla.

Naukowcy latami zauważali czarne punkty w hodowlach tych bakterii, jednak cały czas uważali, że to siarczek żelaza.

- Zawsze zastanawiałem się, podobnie jak wielu ekspertów od metanogenów, czym jest ten czarny materiał. Myśleliśmy, że to depozyty siarczku żelaza, ale beztlenowe metanomorfy produkują czarnej substancji dużo więcej - opowiada prof. Kylie Allen.

We Francji powstaje gigantyczny magnes. Ma pomóc w uzyskaniu czystej energiiAFP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas