Oceaniczne mikroby mogą pomóc obniżyć temperaturę na Ziemi

Mikroby ze skał węglanowych pełnią kluczową rolę w regulowaniu temperatury na Ziemi przez zjadanie metanu i zatrzymywanie go przed ucieczką do atmosfery.

Kominowa skała węglanowa.
Kominowa skała węglanowa.Schmidt Ocean Institutemateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Mikroby te zachowują się, jak biofiltry metanu, które wchłaniają go, zanim opuści ocean" - stwierdził biolog ewolucyjny z Harvardu Peter Girguis.

W testach laboratoryjnych wyglądające, jak kominy skały węglanowe pokazały największą zdolność do wchłaniania metanu, jaką kiedykolwiek zaobserwowano. Pozyskano je z okolic kalifornijskich wybrzeży.

O ile skały węglanowe występują powszechnie na dnie morza, to te, których struktury przypominają kominy, są dosyć niezwykłe. Przypominają one grupy podwodnych drzew i mogą osiągać nawet 150 cm wysokości. Mikroby z tych skał - prawdopodobnie właśnie dzięki swojej strukturze - pochałanią metan 50 razy szybciej niż mikoroby znajdujące się w osadach z morskiego dna.

"Te kominy istnieją, ponieważ część metanu zawartego w płynie wypływającym spod powierzchni, jest przemieniana przez mikroby w wodorowęglan, który potem wytrąca się z wody morskiej jako skała węglanowa" - tłumaczył Jeffrey Marlow z Boston University. Badacz dodał, że naukowcy wciąż próbują dowiedzieć się, skąd bierze się ten płyn i zawarty w nim metan.

Naukowcy chcą dalej badać mechanizm stojący za tak skutecznym pochłanianiem metanu przez te skały, żeby w przyszłości odtworzyć go w innych miejscach i wykorzystać do pochłaniania metanu np. pochodzącego z wysypisk śmieci.

Poziom metanu najwyższy w historii pomiarów

Każda broń w walce o redukcję emisji metanu jest niezwykle cenna. Zawartość tego gazu w atmosferze cały czas rośnie. W ubiegłym roku osiągnęła poziom, jakiego wcześniej nigdy nie odnotowano - 1892,3 ppb (cząsteczek gazu na miliard cząsteczek powietrza). Metan jest gazem, którego potencjał cieplarniany jest większy odpowiednio o 84 razy - w perspektywie 20 lat - i 28 razy - w perspektywie 100 lat - niż dwutlenku węgla.

Metan w atmosferze rozkłada się w ciągu około 20 lat, co w porównaniu z dwutlenkiem węgla jest tempem błyskawicznym. Problem jednak w tym, że jest 84 razy mocniejszym gazem cieplarnianym niż CO2. Dodatkowo ocieplenie atmosfery powoduje przyspieszenie jego uwalniania się z procesów naturalnych. To z kolei powoduje dalsze ocieplenie klimatu. Tak powstaje błędne koło.

W kwietniu ONZ w swoim raporcie podkreśliła, że natychmiastowe cięcia emisji metanu są niezbędne, jeśli mamy spowolnić tempo globalnego ocieplenia i utrzymać je poniżej progu uzgodnionego przez światowych przywódców.

Źródło: Science Alert, Reuters, Zielona Interia, Nauka o Klimacie

mcz

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas