Oceany – ich mieszkańcy potrafią zaskoczyć! 5 potworów z morskich głębin

Morza i oceany zajmują ponad 70 proc. powierzchni Ziemi. Głębokość oceanów sięga 11 km i na ten poziom nie dociera już światło. W mrocznych, morskich głębinach żyją przedziwne stwory, które co rusz zaskakują nawet naukowców.

Nadal niewiele wiemy o stworzeniach, które zamieszkują oceaniczne głębiny. Ale te, które już poznaliśmy, i tak już przyprawiają o dreszcze
Nadal niewiele wiemy o stworzeniach, które zamieszkują oceaniczne głębiny. Ale te, które już poznaliśmy, i tak już przyprawiają o dreszczeSan Diego Jacobs School of EngineeringFlickr.com, CC BY 2.0
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Rekin wielkogębowy

Ten gatunek rekina był nieznany naukowcom aż do lat 70. Natknął się na niego dopiero jeden z okrętów amerykańskiej marynarki wojennej. Rekin wielkogębowy (Megachasma pelagios) występuje głównie na obszarze Oceanu Spokojnego, Indyjskiego i Atlantyckiego. Najwięcej osobników odnotowano u wybrzeży Japonii, Chin, Tajwanu i Filipn.

Rekin wielkogębowy może mierzyć nawet sześć metrów długości i osiąga ponad tonę wagi. Jego cechą charakterystyczną jest olbrzymia szczęka (stąd nazwa) oraz 50 rzędów zębów. Ten morski stwór żywi się pancerzowcami, małymi rybami i meduzami.

Rekin wielkogębowy może mierzyć nawet sześć metrów długości i osiąga ponad tonę wagi
Rekin wielkogębowy może mierzyć nawet sześć metrów długości i osiąga ponad tonę wagiWikimedia

Czarna ryba-smok

Idiacanthus atlanticus (Black Dragonfish) to gatunek głębinowej ryby, która występuje w oceanach na głębokości od jednego do dwóch km. Samice z tego gatunku mają ponad 50 cm długości, zaś samce - tylko 5 cm.

Różnic pomiędzy samcami i samicami tych głębinowych ryb jest więcej. Różni je nie tylko długość ciała, ale także umaszczenie i uzębienie. Ciekawostka: ryba-smok posiada zdolność bioluminescencji. Oznacza to, że fragmenty jej ciała świecą w ciemności.

Ciekawostka: ryba-smok posiada zdolność bioluminescencji. Oznacza to, że fragmenty jej ciała świecą w ciemności
Ciekawostka: ryba-smok posiada zdolność bioluminescencji. Oznacza to, że fragmenty jej ciała świecą w ciemnościSan Diego Jacobs School of EngineeringFlickr.com, CC BY 2.0

Bathynomus

Lubicie skorupiaki? Jeśli tak, to tego pokochacie. Bathynomus jest przedstawicielem głębokomorskich gigantów. Ten olbrzymi skorupiak żyje w oceanach na głębokości od 170 do 2140 m.

Długość ciała tych olbrzymów może wynosić niemal 80 cm. Potrafią one ważyć nawet 1,7 kg. Stwór ten przypomina stonogę i posiada solidny pancerz. Ma też siedem par odnóży tułowiowych, z czego pierwsze dwie są szczękonóżami. Co ciekawe, pozostałe odnóża służą temu isopodowi do wymiany gazowej.

Bathynomus odżywia się morską padliną. Jednak, gdy brakuje pokarmu, potrafią wytrzymać bez pożywienia nawet osiem tygodni. Zaatakowane zwijają się w kulkę, podobnie jak lądowe skorupiaki.

Bathynomus to skorupiak, który może ważyć nawet 1,7 kg
Bathynomus to skorupiak, który może ważyć nawet 1,7 kgWikimedia

Nieśmiertelna meduza

Gatunek Turritopsis dohrnii, w porównaniu z innymi przedstawionymi wcześniej stworzeniami, jest wręcz miniaturowy. Ta ciekawa meduza osiąga średnicę maksymalnie zaledwie 4,5 mm. Występuje w wodach oceanów klimatu umiarkowanego i tropikalnego.

Druga ciekawostka na temat tego gatunku: Turritopsis dohrnii jest biologicznie nieśmiertelna. Jest to ściśle związane z opisaną wcześniej umiejętnością zmiany stadium płciowego. Meduza w związku z tym zwyczajowo nazywana "nieśmiertelną".

Meduza Turritopsis dohrnii jest biologicznie nieśmiertelna
Meduza Turritopsis dohrnii jest biologicznie nieśmiertelnamuzina_shanghaiFlickr.com, CC BY 2.0

Matronicowate

Matronicowate to wyjątkowa, ale niewielka rodzina ryb głębinowych. Zamieszkują one Ocean Spokojny, Atlantycki i Indyjski na głębokościach do czterech kilometrów. Cechą charakterystyczną samic jest "wędka" wystająca z głowy, która jest zwieńczona bioluminescentnym światłem pełniącym funkcję wabika.

Co ciekawe, samce i samice tego gatunku znacznie się od siebie różnią. Samce są nawet 20 razy mniejsze od samic i wgryzają się w ich ciała, nie opuszczając do końca życia i stając się osobliwą naroślą na ciele.

Cechą charakterystyczną samic matronicowatych jest świecąca „wędka” wystająca z głowy
Cechą charakterystyczną samic matronicowatych jest świecąca „wędka” wystająca z głowyYortwFlickr.com, CC BY 2.0
Wyjątkowo dziwne ssaki. Rekordy wśród zwierzątInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas