Nowy gatunek chrząszcza. Piękność Davida Attenborough

Dla każdego przyrodnika nazwanie nowego gatunku jego imieniem jest wyjątkowym wyróżnieniem. Słynny brytyjski przyrodnik David Attenborough może się już pochwalić kilkoma gatunkami nazwanymi na jego część. Teraz doszedł kolejny do tej listy.

Skamielina chrząszcza (zdjęcie ilustracyjne).
Skamielina chrząszcza (zdjęcie ilustracyjne).East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Mowa o chrząszczu, którego skamielina liczy około 49 mln lat. Po przeanalizowaniu przez naukowców został on sklasyfikowany jako odrębny gatunek - Pulchritudo Attenboroughi, czyli "Piękność Attenborough"

"Ta skamielina jest wyjątkowa ze względu na stopień swojego zachowania i piękno, dlatego to właściwy okaz do uhonorowania tak wielkiego człowieka" - stwierdził Frank Krell z Denver Museum of Nature.

Krell i drugi badacz, Francesco Vitali, pracowali razem, aby zidentyfikować ten nowy gatunek. Wyniki ich starań opublikowano w czasopiśmie "Papers in Palaeontology".

Badacze podkreślają, że wyjątkowe w tym okazie jest to, jak dobrze się zachował. Chrząszcze to wytrzymałe stworzenia i niektóre z żyjących gatunków są w stanie przetrwać przejechanie przez czołg, ale mimo to w skamieniałościach ciężko znaleźć ich ślady.

Najwspanialsza skamielina

Po śmierci "Piękność Attenborough" musiał wylądować w wodach eoceńskiej formacji Green River, a później zatonąć w osadach. Większość chrząszczy rozpada się na tym etapie, a ich szczątki są zachowane w postaci pojedynczych skrzydeł, ale ten konkretny owad zachował się w całości dzięki szczególnie korzystnym warunkom panującym w osadach, do których trafił.

Według badaczy to jedna z najwspanialszych skamieniałości chrząszczy, jakie kiedykolwiek znaleziono.

Mimo że sam gatunek jest nowy dla nauki, to skamielina jest obecna w Denver Museum of Nature & Science "Prehistoric Journey" od 1995 r. Przez wiele lat była ona oznaczona jako należąca do rodziny kózkowatych, ale Krell i Vitali zauważyli w niej pewne cechy, które nie były typowe dla tej rodziny.

Ostatnio nowy gatunek nazwano na cześć Davida Attenborough w 2015 r. Był to amazoński motyl, któremu międzynarodowy zespół naukowców nadał nazwę Euptychia attenboroughi. Wcześniej na jego część nazwano kolorową jaszczurkę (Platysaurus attenboroughi), konika polnego (Electrotettix attenboroughi), roślinę z rodziny dzbanecznikowatych (Nepenthes attenboroughii), prymitywnego ssaka - prakolczatkę górską (Zaglossus attenboroughi) a nawet dinozaura (Attenborosaurus conybeari).

Źródło: IFLScience, Nauka w Polsce, PAP

mcz

Wyjątkowo dziwne ssaki. Rekordy wśród zwierzątInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas