Nieznana choroba w Sudanie Południowym. Nie żyje 89 osób

​Misja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zajmuje się śmiercią 89 osób, które zmarły na nieznaną chorobę w Sudanie Południowym. Rejon miejscowości Fangak, w którym doszło do zdarzenia, został ostatnio dotknięty powodziami.

"Zdecydowaliśmy się wysłać zespół szybkiego reagowania, który zbada sprawę i oceni związane z nią ryzyko; będzie mógł też zebrać próbki od chorych - na razie wiemy o śmierci 89 osób" - powiedziała stacji BBC Sheila Baya z WHO.

Ministerstwo zdrowia Sudanu Południowego od zeszłego tygodnia informowało o nieznanej, śmiertelnej chorobie, która szerzy się w stanie Jonglei, w którym leży Fangak.

Próbki zebrane od chorych nie wykazały, by byli zakażeni cholerą - przekazały lokalne władze medyczne.

Ogromne powodzie

Sudan Południowy został w ostatnich miesiącach dotknięty największymi od 60 lat powodziami. Według ONZ żywioł wpłynął na życie niemal miliona osób, 35 tys. z nich musiało zostać ewakuowanych. Jednym z regionów, w których powódź wyrządziła największe szkody, jest stan Jonglei.

Reklama

Z powodziami łączy się zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się malarii. Wiele dzieci jest też zagrożonych niedożywieniem - ostrzegł Lam Tungwar Kueigwong z południowosudańskiego rządu.

Przez powódź misja WHO ma trudności z przemieszczaniem się po kraju i dotarciem do regionu, w którym pojawiła się niezidentyfikowana choroba.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Sudan Południowy | choroby | powodzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama