Nie dla arachnofobów. Naukowcy odkryli nowy gatunek tarantuli

Zupełnie nowy, nieznany dotąd gatunek pająka odkryty przez badaczy. Na szczęście dla arachnofobów, daleko od nas. Czarno-złota tarantula zamieszkuje górskie lasy Iranu.

Charakterystyczną cechą przebadanej przez badaczy samicy, były “wełniste, złote włosy” pokrywające ciało zwierzęcia.
Charakterystyczną cechą przebadanej przez badaczy samicy, były “wełniste, złote włosy” pokrywające ciało zwierzęcia. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Złota tarantula perska (Chaetopelma persianum) to najnowszy członek rodzaju Chaetopelma, stosunkowo niewielkiej grupy pająków, zamieszkujących Kretę, Sudan i Bliski Wschód. Fakt, że odkryto ją w Iranie jest jednak nietypowy - wszyscy inni członkowie tego rodzaju żyją co najmniej 350 kilometrów na zachód od jej siedlisk. C. persianum jest trzecim gatunkiem ptasznika odkrytym w Iranie.

Pająk jest na tyle niezwykły, że naukowcom do opisania go jako zupełnie nowego gatunku wystarczył jeden osobnik. Charakterystyczną cechą przebadanej przez badaczy samicy, były “wełniste, złote włosy" pokrywające ciało zwierzęcia.

Nowo odkryty pająk żyje w norach, które buduje na obrośniętych lasami zboczach gór Zagros. Okaz, który posłużył do opisania gatunku, został znaleziony w norze, znajdującej się pośród rzadkiej, niskiej roślinności i traw.

Tarantula w norze

Odkrycie nie było jednak całkowicie przypadkowe. Dr. Alireza Zamani, pochodzący z Iranu arachnolog pracujący na fińskim Uniwersytecie Turku, dostał od lokalnego entuzjasty przyrody zdjęcie przypadkowo napotkanego, wędrującego samca. Zamani uznał, że to zapewne nieznany dotąd gatunek. Poprosił więc autora zdjęcia, Mehdiego Gavahyana, aby ten postarał się schwytać i przesłać mu okazy tajemniczego pająka. Ten jednak zdołał odnaleźć zaledwie jedną samicę, która posłużyła potem do opisania gatunku.

Dopiero później lokalnym przyrodnikom w Iranie i Iraku udało się odkryć i sfotografować samców tego samego rodzaju. Naukowcy nie mogą jednak mieć pewności, że należą one do tego samego gatunku, dopóki nie przeprowadzą analizy genetycznej.

Badacze są przekonani, że to zaledwie pierwsze z odkryć, do jakich może dojść w stosunkowo słabo zbadanych, odległych regionach Bliskiego Wschodu.

“Dalsze wysiłki mające na celu zbieranie próbek w słabo lub całkowicie niezbadanych regionach takich, jak Arabia Saudyjska, Syria, Irak, wschodnia Turcja i zachodni Iran mogą doprowadzić do odkrycia kolejnych gatunków" piszą badacze.

Dlaczego boimy się węży?Program Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas