Naukowcy: Taniec godowy samców zależy od ich stanu zdrowia

Samce nie próbują wabić samic, kiedy są w złej kondycji - wynika z badania opublikowanego w Nature Ecology and Evolution.

article cover
pixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Badacze sprawdzali, jak stan poszczególnych samców wpływa na ich zachowanie podczas okresu godowego. Autor badania, dr Liam Dougherty z Uniwersytety w Liverpoolu, przebadał zwierzęta z 147 gatunków. Sprawdzał stan zwierząt na podstawie rozmiaru ich ciała, diety, obecności pasożytów oraz wieku. Otrzymał wyniki z ośmiu grup taksonomicznych, w tym owadów, ryb, płazów oraz ptaków.

Inspiracją do badania był spór dwóch biologów, o to, jak stan zwierzęcia wpływa na jego zachowanie godowe. Z perspektywy przetrwania, bardziej sensowne wydaje się zaprzestanie poszukiwań partnera, gdy zwierzę jest w nienajlepszej kondycji. To powinno pozwalać mu oszczędzić energię, której potrzebuje, żeby przeżyć. Z kolei z perspektywy reprodukcji, zwierzę ma większą szansę na przetrwanie gatunku, jeżeli ostatkiem sił będzie próbowało odnaleźć partnera.

Spośród zbadanych zwierząt, w prawie wszystkich przypadkach samce, bardziej starały się o względy partnerki, gdy były w dobrym stanie zdrowotnym. Według naukowców to oznacza, że samce w złym stanie wybierają przetrwanie nad reprodukcję.

- Te wyniki pokazują, że samce są bardziej ostrożne, niż nam się wydawało - uważa dr Liam Dougherty. Jego zdaniem "ta strategia ma sens jeżeli samiec robi to po to, by żyć dłużej, co zwiększa jego szanse na poprawę stanu zdrowia w przyszłości".

Według badacza oznacza to, że zachowanie samców odzwierciedla ich stan. - Dzięki temu samice mogą wybrać samca, którego zachowanie wskazuje na najlepszą formę - wyjaśnia dr Dougherty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas