Naukowcy odkryli pierwszą żabę, która zapyla kwiaty
Magdalena Mateja-Furmanik
Zapylacze to zwierzęta, które są konieczne do przeniesienia pyłku z kwiatu na kwiat w celu jego zapylenia. Potocznie uważa się, że do ich grona należą wyłącznie owady z pszczołą miodną na czele. Okazuje się jednak, że ich funkcję mogą spełniać nawet żaby.
Xenohyla truncata - mała żaba z Brazylii - zaskoczyła naukowców nietypową funkcją, jaką spełnia w ekosystemie. Jest to gatunek endemiczny dla stanu Rio de Janeiro. Jej dieta jest wyjątkowa, ponieważ aż w 2/3 składa się z owoców.
Nie tylko pszczoły. Żaby też zapylają kwiaty
Okazuje się, że jest ona smakoszką owoców i nektaru z drzewa Chrysophyllum cainito, nazywanego również "mlecznym drzewem". Grupa siedmiu brazylijskich naukowców odkryła, że podczas ciepłych nocy, żaby masowo schodzą się do tego drzewa o przepięknych, białych kwiatach, by pożywić się jego nektarem.
W trakcie tego procesu, płazy pokrywają się lepkimi ziarnami pyłkiem, przez co mogą przypadkowo zapylić rośliny. Zdaniem naukowców jest to pierwszy gatunek żaby, który zapyla rośliny. Swoje odkrycie opisali na łamach Food Webs.
Jest to wyjątkowy i niesamowity przykład nieprzewidzianych interakcji między płazami a roślinami.
Kto może być zapylaczem?
Długo uważano, że tylko owady i ptaki pełnią funkcję zapylaczy, niedawno poszerzono tę kategorię o niektóre ssaki. Teraz naukowcy mają dowody na to, że niektóre płazy również są w stanie wykonać to zadanie. Badacze podkreślają jednak, że wciąż potrzeba więcej dowodów, by potwierdzić to zjawisko.
Źródło: science.org