Naukowcy odkryli pierwszą żabę, która zapyla kwiaty

Zapylacze to zwierzęta, które są konieczne do przeniesienia pyłku z kwiatu na kwiat w celu jego zapylenia. Potocznie uważa się, że do ich grona należą wyłącznie owady z pszczołą miodną na czele. Okazuje się jednak, że ich funkcję mogą spełniać nawet żaby.

Mała, brazylijska żaba spełnia w ekosystemie jedną z funkcji owadów
Mała, brazylijska żaba spełnia w ekosystemie jedną z funkcji owadówHenrique Nogueira materiały prasowe

Xenohyla truncata - mała żaba z Brazylii - zaskoczyła naukowców nietypową funkcją, jaką spełnia w ekosystemie. Jest to gatunek endemiczny dla stanu Rio de Janeiro. Jej dieta jest wyjątkowa, ponieważ aż w 2/3 składa się z owoców.

Nie tylko pszczoły. Żaby też zapylają kwiaty

Okazuje się, że jest ona smakoszką owoców i nektaru z drzewa Chrysophyllum cainito, nazywanego również "mlecznym drzewem". Grupa siedmiu brazylijskich naukowców odkryła, że podczas ciepłych nocy, żaby masowo schodzą się do tego drzewa o przepięknych, białych kwiatach, by pożywić się jego nektarem.

W trakcie tego procesu, płazy pokrywają się lepkimi ziarnami pyłkiem, przez co mogą przypadkowo zapylić rośliny. Zdaniem naukowców jest to pierwszy gatunek żaby, który zapyla rośliny. Swoje odkrycie opisali na łamach Food Webs.

Jest to wyjątkowy i niesamowity przykład nieprzewidzianych interakcji między płazami a roślinami.
"Between fruits, flowers and nectar: The extraordinary diet of the frog Xenohyla truncata", Food Webs, Vol. 35, 2023.

Kto może być zapylaczem?

Długo uważano, że tylko owady i ptaki pełnią funkcję zapylaczy, niedawno poszerzono tę kategorię o niektóre ssaki. Teraz naukowcy mają dowody na to, że niektóre płazy również są w stanie wykonać to zadanie. Badacze podkreślają jednak, że wciąż potrzeba więcej dowodów, by potwierdzić to zjawisko.

Źródło: science.org

"Wydarzenia": Uwaga na drogach. Przez jezdnię mogą przechodzić chronione nurogęsiPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas