Naukowcy odkryli bakterię, która "recyklinguje" plastik
Szkodliwy dla środowiska plastik przetwarza na substancję biodegradowalną. Potrafi to bakteria, którą znaleźli japońscy badacze.

Swoje odkrycie naukowcy opublikowali na łamach "Scientific Reports". Bakteria, którą odkryli, może rozkładać wytworzone z ropy PET. To właśnie z tego tworzywa powstają butelki, ubrania, czy opakowania. W zamian, bakteria wytwarza substancję, którą można ponownie użyć. Jest ona także bezpieczna dla środowiska.
- Niektóre bakterie posiadają odpowiednie enzymy do degradacji PET, plastiku sprawiającego najwięcej problemów środowisku. Nasze badania pokazały, że bakteria Ideonella sakaiensis zamienia PET w PHB - poli(3-hydroksymaślan) - jeden z polihydroksyalkanianów - plastik, który jest biodegradowalny - wyjaśnia biochemik Shosuke Yoshida, jeden ze współautorów publikacji.
Eksperci z japońskiego Instytutu Nauki i Technologii w Nara przypominają, że zanieczyszczenie plastikiem jest jednym z największych problemów w kwestii ochrony środowiska. Mikroplastik znajduje się nie tylko na dnach oceanów i szczytach najwyższych gór, ale także nawet w organizmach noworodków. To właśnie PET, czyli poli(tereftalan etylenu) jest najczęściej stosowanym tworzywem sztucznym.
- Wierzymy, że odkrycie to może być ważne z punktu widzenia redukcji zanieczyszczeń plastikiem. Pokazaliśmy, że w bakterii I. sakaiensis degradacja PET i synteza PHB są z sobą funkcjonalnie połączone. Może to oznaczać nową ścieżkę, w której bakterie rozkładają trudny w przetwarzaniu PET i wykorzystują powstające substancje do syntezy biodegradowalnego plastiku PHA - podkreśla specjalista.