Na świecie odrodziły się lasy o łącznej powierzchni Francji

​Na świecie w ciągu ostatnich 20 lat w sposób naturalny zregenerowały się lasy o łącznej powierzchni porównywalnej z obszarem Francji - wynika z opublikowanych właśnie badań.

article cover
pixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zespół, którym kierowali eksperci WWF, wykorzystał zdjęcia satelitarne, by stworzyć mapę regenerujących się lasów.

Z badania wynika, że nowym lasem porósł obszar 59 mln hektarów. Ma potencjał pochłonięcia 5,9 gigaton dwutlenku węgla - to więcej niż w ciągu roku emitują Stany Zjednoczone. - Te dane pokazują, jak olbrzymie możliwości do obudowania się mają naturalne siedliska, jeśli tylko dostaną na to szansę - mówi John Lotspeich, dyrektor wykonawczy Trillion Trees, koalicji grup środowiskowych uczestniczących w badaniu.

Regeneracja lasów polega na tym, że odradzają się w sposób całkowicie naturalny przy możliwie minimalnej interwencji ludzi. Ich działania mogą polegać na dosadzaniu drzew rodzimych gatunków, odgradzaniu takich terenów, by nie mogły się na nie dostać zwierzęta gospodarskie oraz na usuwaniu roślin inwazyjnych.

Takie lasy, zdaniem ekspertów, mają znacznie większy potencjał pochłaniania CO2 niż drzewa nasadzane w ramach gospodarki leśnej. - By uniknąć niebezpiecznych skutków zmian klimatycznych, musimy powstrzymywać wylesianie i jednocześnie przywracać naturalne lasy - mówił cytowany przez BBC William Baldwin-Cantello z zespołu WWF Wielka Brytania

Od 2000 r. odrodził się las wielkości Holandii na atlantyckim wybrzeżu Brazylii. W północnej Mongolii zregenerowało się 1,2 mln hektarów lasów borealnych, podobnie las odrastały lasy w Afryce środkowej i w Kanadzie.

Brazylijski las atlantycki wciąż jednak zajmuje tylko 12 proc. pierwotnej powierzchni i według naukowców jego powierzchnia musi się zwiększyć o połowę, by osiągnąć minimalny próg trwałej ochrony i by przetrwały tam gatunki endemiczne.

W ciągu ostatnich 20 lat na świecie wycięto łącznie 386 mln hektarów lasów. To teren siedmiokrotnie większy niż obszar, który się zregenerował.

Jednym z najprostszych sposobów usuwania dwutlenku węgla z atmosfery jest sadzenie drzew. Naukowcy twierdzą jednak, że odpowiednie drzewa muszą być sadzone we właściwych miejscach i przede wszystkim musi być ich znacznie więcej.

© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas