Kilkaset dojrzałych drzew wyciętych w rezerwacie "Lisia Kępa"

Sprawą wycięcia drzew ma zajmować się już policja. Dodatkowo Nadleśniczy Nadleśnictwa Osusznica, gdzie znajduje się chroniony obszar, kilka dni temu został odwołany ze stanowiska, ale nie wiadomo, czy ma to związek ze sprawą.

Lisia Kępa to utworzony w ubiegłym roku liczący 313,4 ha rezerwat przyrody. Lasy Państwowe podają, że chroni on mozaikę ekosystemów: torfowisk wysokich i przejściowych, jezior dystroficznych oraz borów bagiennych i lasów bukowych.

Najciekawszymi elementami rezerwatu mają być pływające wyspy pła mszarnego na Jeziorze Leniwym, a najcenniejszymi elementami przyrodniczymi są torfowiska przejściowe i wysokie z występującą roślinnością charakterystyczną dla tego typu środowisk. 

Z informacji podawanych przez portal gp24.pl wynika, że kilka miesięcy po utworzeniu rezerwatu w styczniu i lutym 2020 r. wycięto  kilkaset drzew - sosen, buków, dębów i świerków. Po wycince sprzedano około 600 metrów sześciennych drewna. O wycince portal poinformowany został przez czytelnika. 

Reklama

LP prowadzą postępowanie wyjaśniające

O sprawie został poinformowany Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku (RDLP). Zapytany przez portal o sprawę stwierdził, że "aktualnie sprawa jest prowadzona przez organy ścigania i jest niezakończona". W związku z tym dyrektor stwierdził, że dla dobra postępowania nie jest upoważniony do podawania dalszych szczegółów.

Jednocześnie zastępca prokuratora rejonowego w Bytowie Małgorzata Jackowska-Borek podała, że postępowanie w tej sprawie umorzono. Jednak policja w Bytowie ma prowadzić kolejne czynności w sprawie odpowiedzialności karnej za naruszenie zakazów lub niedopełnienie obowiązków w zakresie ochrony przyrody. RDLP prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Dodatkowo Nadleśniczy odpowiadającego z obszar wycinki Nadleśnictwa został odwołany ze stanowiska 23 sierpnia, ale nie wiadomo, czy ma to związek ze sprawą. 

Źródło: gp24.pl, Lasy Państwowe

mcz

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Lasy Państwowe | wycinka drzew | środowisko naturalne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy