Jak spędzają zimę motyle

Kolorowe i delikatne. Choć zwykle są kojarzone z ciepłem i letnią kanikułą, wiele z nich zostaje z nami na zimę. Inne odbywają wędrówki, jak odlatujące do ciepłych krajów ptaki.

article cover
Pexels.com

- Gatunki, które spędzają zimę w postaci dojrzałej, czyli imago, szukają miejsc na zimowanie często w naszych garażach, czy na strychach, gdzie jest ciemno, ale cieplej niż na zewnątrz - mówi prof. Jacek Hilszczański, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa. Jednym z takich gatunków jest rusałka pawik.

Wtulone w zaciszne miejsca lub zimujące w postaci poczwarki przyczepionej do roślin lub ściany, spokojnie czekają na wiosnę. - Często obserwowałem je zimujące, nawet licznie, w piwnicach, w garażach, a w warunkach naturalnych, gdzieś pod odstającą korą - mówi dr Tomasz Mokrzycki, entomolog ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Część gatunków motyli wraz z odejściem lata migruje, podobnie jak ptaki. - Lecą w obszar śródziemnomorski. Obserwowano takie trasy wędrówek między innymi przez doliny alpejskie, ale niewykluczone, że takich tras jest więcej, bo nie do końca to jeszcze poznaliśmy - wyjaśnia prof. Jacek Hilszczyński.

Przykładem wędrownego motyla jest rusałka admirał. Ten przepiękny owad każdej jesieni rusza z Polski w trudną wędrówkę właśnie nad Morze Śródziemne. Wzbija się nieraz na wysokość nawet dwóch tysięcy metrów.

Wikimedia

Podobnie migruje także rusałka osetnik. Motyle w podróż wyruszają każdej jesieni. Z ciepłych krajów wiosną wraca do nas jednak tylko młode pokolenie. Bywa, że nawet całymi stadami.

Te motyle, które u nas zostają, wchodzą w stan hibernacji, który u owadów nazywa się diapauzą. Pozostają wtedy w bezruchu, nie szukają pokarmu, a wykorzystują zapasy, które wcześniej zgromadziły.

Bywa jednak, że w spokojnym śnie przeszkadzają im zmiany klimatu i ciepłe zimy. - Zdarza się, że pojedyncze osobniki budzą się, zwłaszcza tam, gdzie operuje słońce, bo miejsce zimowania się nagrzewa - mówi dr Mokrzycki.

Wówczas taki wybudzony motyl może się pojawić w domu. Najlepiej go wówczas odnieść do chłodnego garażu lub piwnicy. Tam znowu zaśnie i obudzi się na wiosnę.

Marcin Szumowski, Polsat News

Motyle zimują w PolscePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas