​Informacje o stresie i rozmnażaniu wielorybów zawarte w ich...odchodach

Naukowcy odkryli metodę na badanie poziomu stresu wielorybów i ich rozmnażania się. Pomagają im w tym odchody tych ssaków.

article cover
materiały prasowe

Wyniki badań opublikowano w piśmie "Conservation Physiology". Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Oregon przebadali próbki zebrane w latach 2016-2018. Źródłem był kał wala szarego (Eschrichtius robustus). W ten sposób ocenili poziom hormonów i ich metabolitów, oraz ich związek ze stresem i rozmnażaniem się. 

Przeanalizowano dwa hormony płciowe, hormon stresu i tarczycy. Naukowcy dzięki temu mogli ustalić bazowe poziomy hormonów dla różnych cykli życia, w tym podczas ciąży.

Badaczom udało się także dokładnie przebadać poziom stresu jednego z wielorybów podczas wypadku. Wal szary został uderzony śrubą bądź kadłubem statku. Mając pobrane wcześniej próbki od tego zwierzęcia, naukowcy porównali poziom stresu sprzed i po incydencie. Ten po był trzykrotnie wyższy niż wcześniej. W podobny sposób sprawdzono poziom testosteronu samca, który konkurował o samicę.

Wieloryby są śledzone za pomocą łodzi i drona. Jeżeli naukowcy zauważą wypróżniającego się wieloryba, podążają za nim aby pobrać próbki. Jednocześnie za pomocą drona robią mu zdjęcia, aby ułatwić jego identyfikację do dalszych badań. Wieloryby, których kał przebadano, pochodzą z grupy, która lato spędza na wodach przybrzeżnych zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas