Grupa europejskich banków rozwoju przeznaczy 4 mld euro na zmniejszenie zanieczyszczenia oceanów
Grupa europejskich banków rozwoju planuje podwoić do 4 mld euro swoje fundusze na globalne wysiłki mające na celu powstrzymanie zanieczyszczenia światowych oceanów plastikowymi odpadami.
Inicjatywa Czyste Oceany, prowadzona przez francuskie i niemieckie banki rozwoju oraz Europejski Bank Inwestycyjny, jest największym tego typu ugrupowaniem zajmującym się plastikowym zanieczyszczeniem mórz.
Około 8 milionów ton plastikowych odpadów dostaje się do oceanów każdego roku. Większość z nich wyrzucana jest na ląd lub spłukiwana do rzek, zagrażając środowisku morskiemu i społecznościom, które opierają na morzu swoje utrzymanie.
Nowy cel finansowania na 2025 r. jest kontynuacją początkowego celu finansowania - 2 mld euro do 2023 r. Z tej kwoty 80 proc. zostało już przydzielone do projektów w krajach takich jak Sri Lanka, Chiny, czy Egipt. Skorzysta z tego 20 mln ludzi.
"Oceany znajdują się pod silną presją: są zanieczyszczone, zaśmiecone, przełowione, a ich bogactwo gatunkowe jest poważnie zagrożone" - stwierdził Stefan Wintels, dyrektor naczelny niemieckiego banku rozwoju KfW.
Lepsze zarządzanie
Na początku tego tygodnia przegląd ponad 2590 badań zleconych przez grupę ekologiczną WWF wykazał, że do końca wieku obszary morskie o powierzchni ponad dwa i pół raza większej od Grenlandii mogą przekroczyć ekologicznie niebezpieczne progi stężenia mikroplastiku.
Szacunki te oparte są na prognozach mówiących, że produkcja tworzyw sztucznych podwoi się do 2040 roku. Ma to spowodować czterokrotne zwiększenie ilości plastikowych śmieci w oceanie do 2050 roku.
1,6 miliarda euro, które już zostały przyznane przez grupę europejskich krajów na rozwiązanie tego problemu, przyjęło formę długoterminowego finansowania projektów, które ograniczają zrzut tworzyw sztucznych, mikroplastiku i innych śmieci poprzez lepsze zarządzanie odpadami, ściekami i wodami opadowymi.
Poprawa zarządzania w krajach rozwijających się, w których znajdują się jedne z najgęściej zaludnionych miast, pomogłaby zatrzymać część z 1,5 miliona ton mikroplastików, które każdego roku trafiają do morza.
W skład grupy, której przewodzą francuskie Agence Française de Développement (AFD), KfW i EBI, wchodzą również włoska Cassa Depositi e Prestiti (CDP), hiszpański narodowy bank promocji ICO oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.