Groźny szczep superbakterii może przenosić się ze zwierząt na ludzi

Brytyjscy uczeni wykazali, że wysoce oporny na antybiotyki szczep superbakterii MRSA może przenosić się ze zwierząt hodowlanych na ludzi, prowadząc do poważnych zakażeń. CC398 występuje głównie u świń, dla których w przeciwieństwie do nas nie stanowi żadnego zagrożenia.

Szczep gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA) oznaczony jako CC398 może przenosić się na ludzi - donoszą uczeni na łamach czasopisma naukowego "eLife".

Co więcej, uczeni twierdzą, że stał się on dominującym rodzajem MRSA występującym u zwierząt gospodarskich w Europie. Najprawdopodobniej spowodowane jest to powszechnym stosowaniem antybiotyków w hodowlach świń.

Wirus przenosi się od świń

- Historycznie wysoki poziom stosowania antybiotyków mógł doprowadzić do ewolucji tego wysoce opornego na antybiotyki szczepu MRSA na fermach świń - twierdzi Gemma Murray, współautorka badania.

Reklama

- Odkryliśmy, że oporność na antybiotyki w przypadku MRSA związanego z żywym inwentarzem jest niezwykle stabilna - utrzymuje się przez kilka dziesięcioleci, a także w miarę rozprzestrzeniania się bakterii na różne gatunki zwierząt gospodarskich - dodaje.

Zobacz także: Kolonie bakterii pracują zespołowo. Efekt jest piorunujący

Rozpowszechnienie MRSA

Rozpowszechnienie szczepu CC398 w szczególności dobrze widać na fermach trzody chlewnej w Danii, gdzie jeszcze w 2008 roku u mniej niż pięć procent wszystkich stad wykryto MRSA. 10 lat później ten odsetek wyniósł aż 90 procent.

U świń w przeciwieństwie do ludzi MRSA nie wywołuje żadnych chorób. Najprawdopodobniej wspominany szczep doprowadził w ostatnich latach do coraz większej liczby zakażeń tego rodzaju bakterią. Dzięki lepszemu poznaniu jego budowy i właściwości będziemy mogli skuteczniej leczyć choroby nim wywołane.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: MRSA | świnie | bakterie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama