Długi marsz niesporczaków. Miniaturowe zwierzęta znów zadziwiły naukowców

Mierzące najwyżej milimetr niesporczaki są jednymi z najbardziej fascynujących istot na Ziemi. I teraz, do wszystkich swoich zadziwiających umiejętności, dorzuciły jeszcze jedną. Okazuje się, że poruszają się niemal dokładnie tak, jak tysiące razy większe od nich zwierzęta. Mimo że właściwie nie powinny.

Niesporczaki są w stanie przetrwać nawet w kosmosie. Fot. STEVE GSCHMEISSNER/Science Photo Library
Niesporczaki są w stanie przetrwać nawet w kosmosie. Fot. STEVE GSCHMEISSNER/Science Photo LibraryEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Niesporczaki uchodzą za jedne z najodporniejszych wielokomórkowych organizmów znanych nauce. Kiedy wchodzą w swój stan przetrwalnikowy, niegroźne im promieniowanie, zamarzanie, wysokie temperatury, próżnia, głód ani nawet - co potwierdził niedawny eksperyment - wystrzelenie z pistoletu. Część naukowców twierdzi, że w razie uderzenia w Ziemię asteroidy, niesporczaki mogłyby przetrwać kosmiczną podróż na jednym z wielu kamiennych odłamków wyrzuconych w kosmos i potencjalnie skolonizować inne planety. O ich niezwykłych możliwościach może świadczyć fakt, iż przetrwały wszystkie dotychczasowe wymierania na Ziemi.

Na tym jednak nie koniec. Naukowcy z Rockefeller University zdołali sfilmować to, jak niesporczaki się poruszają. "Jedną z najciekawszych, i początkowo najbardziej zaskakujących rzeczy było to, jak dobre w tym były" - napisała na Twitterze współautorka badania, biomechaniczka Jasmine Nirody.

Niesporczaki to jedne z najmniejszych znanych nauce zwierząt posiadających nogi. Żyją zazwyczaj w środowisku wodnym, na przykład w kałużach, gdzie większość ich sąsiadów woli pływać. Tymczasem niesporczaki są zdolne do odbywania długich spacerów. Co więcej, i to jest to, czego naukowcy nie rozumieją, niewielkie bezkręgowce posługują się regularnym, zsynchronizowanym chodem, który na niektórych nagraniach do złudzenia przypomina chód czworonożnych gadów czy ssaków.

"Do niczego ich nie zmuszaliśmy. Czasami sobie po prostu chodziły. Innym razem, jak zobaczyły coś, co je ciekawi, to do tego biegły" - wyjaśnia Nirody.

Jej zespół zbadał, jak niesporczaki radzą sobie z powierzchniami o różnej przyczepności i fakturze. O ile zwierzęta na szklanej tafli nie zaszły zbyt daleko, bo nie znajdowały punktu podparcia, o tyle nawet na sypkiej nawierzchni radziły sobie doskonale. "Odkryliśmy, że niesporczaki podczas chodzenia po miękkim podłożu przechodzą w galop" - napisano w artykule opublikowanym przez "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Bardzo podobną strategię zaobserwowano u stawonogów, które są w stanie poruszać się na płynnych lub ziarnistych podłożach. Nie jest jednak jasne, dlaczego niesporczaki i setki razy większe od nich owady są w tym tak bardzo do sobie podobne. Naukowcy nie są pewni, czy obie grupy zwierząt mają jakiegoś wspólnego przodka, po którym odziedziczyły pewny krok, czy też to kolejny przykład równoległej ewolucji w działaniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas