Debiut żubrów na Lubelszczyźnie

Na terenach Lasów Janowskich na Lubelszczyźnie ma zamieszkać dziewięć żubrów. To osobniki z Puszczy Boreckiej oraz Nadleśnictwa Kobiór. Mają być pierwszym stadem tych zwierząt w regionie.

article cover
123RF/PICSEL

W stadzie znajdą się m.in. dwa dorosłe samce i dwie samice z kilkumiesięcznym potomstwem. Aby żubry łatwiej się zaaklimatyzowały, nadleśnictwo zrekultywowało 20 hektarów śródleśnych łąk, na których będą żerować. Oprócz tego będą one dokarmiane zimą, ponieważ tamtejszy las może nie zapewnić wystarczającej ilości jedzenia dla stada.

Jednak najpierw żubry trafią do specjalnej zagrody adaptacyjnej. Będą tam przez kilka tygodni. Potem, kiedy już się przystosują do życia w nowym środowisku, zostaną wypuszczone na wolność. Aby śledzić losy stada, krowa, czyli żubrzyca, która mu przewodzi, będzie wyposażona w nadajnik GPS. Docelowo stado ma liczyć około 40 osobników.

Przeprowadzka żubrów to element projektu "Kompleksowej ochrony żubra w Polsce". Jest on realizowany wspólnie przez Lasy Państwowe i Stowarzyszenie Miłośników Żubrów.

Według inwentaryzacji na rok 2019, w Polsce jest 2048 żubrów w stadach wolnych, oraz 221 w hodowlach zamkniętych. Populacja tych zwierząt w ciągu dwóch poprzednich lat wzrosła o 400 osobników.

Najwięcej żubrów jest w puszczy Białowieskiej (770) oraz Bieszczadach (668). Żubry można też spotkać w województwie zachodniopomorskim oraz puszczach: Knyszyńskiej, Boreckiej a także Białostockiej. Są one w Polsce pod ścisłą ochroną.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas