Czy są już jagody w lesie i jak je zbierać, żeby nie dostać mandatu?

Jagody to popularne owoce sezonowe, występujące w lasach w całej Polsce. Są cenione za walory smakowe oraz właściwości zdrowotne. Kiedy najlepiej zbierać jagody i gdzie jest ich najwięcej? Niewiele osób zdaje sobie także sprawę z tego, że zbieranie jagód... może skończyć się mandatem. Jak zbierać te pyszne leśne owoce, aby nie zapłacić wysokiej grzywny?

Czarne jagody nazywane również borówkami to owoce o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych. Są źródłem wielu witamin i minerałów, m.in. witaminy A, C, B oraz PP, a także miedzi, cynku, selenu czy błonnika. Najwięcej wartości odżywczych posiadają świeże owoce. Kiedy można je zbierać?

Kiedy zaczyna się sezon na jagody leśne?

Okres dojrzewania jagód rozpoczyna się już pod koniec czerwca i trwa zazwyczaj do połowy sierpnia. Szczyt sezonu przypada na lipiec - to właśnie wtedy najlepiej je zbierać, ponieważ są najsmaczniejsze i mają najwięcej wartości odżywczych. 

Należy jednak pamiętać, by nie jeść owoców prosto z krzaka. Mogą się na nich znajdować różne zanieczyszczenia, bakterie i pasożyty. Do najniebezpieczniejszych należą larwy tasiemca bąblowcowego, które po dostaniu się do układu pokarmowego mogą wywołać bąblowicę. Aby tego uniknąć, owoce powinno się dokładnie umyć przed spożyciem. 

Reklama

W jakich lasach są jagody?

Czarne jagody rosną na terenie całej Polski. Można je znaleźć w lasach mieszanych i iglastych (najczęściej świerkowych lub sosnowych), a także na torfowiskach i podleśnych polanach. Zazwyczaj krzewinki porastają duży teren, tworząc jagodowe połacie. 

Warto ich szukać w miejscach, które są wolne od zanieczyszczeń - zbieranie lub kupowanie borówek przy ruchliwej drodze sprawi, że będzie w nich dużo szkodliwych substancji (w tym również metali ciężkich, takich jak ołów).

Czy zbieranie jagód wszędzie jest legalne?

Zbieranie owoców w lasach państwowych jest zgodne z prawem, pod warunkiem, że nie skutkuje ono niszczeniem przyrody. Jeśli rośliny rosną na terenie lasu prywatnego, o pozwolenie należy zapytać właściciela.

Zakazane jest natomiast zbieranie owoców, grzybów czy kwiatów w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody.

Należy również pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi (art. 30 ustawy o lasach) zbieranie jagód powinno się odbywać wyłącznie ręcznie. Używanie w tym celu jakichkolwiek urządzeń mechanicznych jest zabronione i zagrożone mandatem do 500 zł.

Przepisy te mają na uwadze ochronę roślin - zbieranie jagód za pomocą metalowych grzebieni, grabek czy specjalnych zbieraczek w wielu przypadkach prowadzi do uszkodzenia krzewinek. 

Czytaj również:

Co się dzieje z wątrobą po zjedzeniu nieumytych jagód? Lekarz ostrzega

Jakie grzyby rosną w lipcu? Te gatunki są już w lasach

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama