Czeskie skorpiony z morza i dowody ich zbrodni
Na terenie Czech znaleziono ślady ataku skorpiona sprzed 453 mln lat. Mógł być większy od człowieka.
Ślady ataku potężnego skorpiona znaleziono na skamieniałości trylobita. To morskie stawonogi, które wymarły 250 mln lat temu. Żyły m.in. na terenach dzisiejszych Czech, które setki milionów lat temu znajdowały się pod wodą.
Zespół paleontologa prof. Oldricha Fatki z Uniwersytetu Karola przyjrzał się odnalezionej skamieniałości. Znajdowały się na niej ślady uszkodzenia głowy trylobita. To niezwykle rzadkie znalezisko. Badacze obejrzeli uszkodzone oko stawonoga i zaczęli zastanawiać się, jak do tego doszło. Od razu mogli wykluczyć zmiany genetyczne, ponieważ rana się zagoiła.
Naukowcy wykonali odlew ze skamieniałości i dzięki temu zrekonstruowali zmarłe setki milionów lat temu stworzenie. Okazało się, że część oka w jakiś sposób została wyrwana, jednak organ pozostał na swoim miejscu. Podobnie poraniona była głowa.
To wyglądało na pozostałości po ataku. Trylobit zatem nie dość, że został zaatakowany przez jakiegoś morskiego predatora, to i ten atak przeżył. Badacze jako potencjalnych napastków brali pod uwagę większego trylobita, bądź podobnego do dzisiejszej ośmiornicy głowonoga. Te zwierzęta występowały w tym regionie i, co ważniejsze, w tym samym czasie.
Jednak zdaniem naukowców, za atakiem najprawdopodobniej stał wielki morski skorpion. Wskazują na to ślady, jakie stworzenie pozostawiło na swojej niedoszłej ofierze. Skorpiony morskie żyjące w tamtym regionie mogły mierzyć nawet do dwóch metrów.
Zdaniem Grega Edgecomba z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, wszystko wskazuje na to, że trylobitowi udało się nie dość, że przeżyć atak, to i zregenerować oko. - To musiał być jego szczęśliwy dzień - powiedział naukowiec.
Trylobity żyły w oceanach od 522 do 252 mln lat temu, zanim wymarły. Mierzyły od 1 mm do 70 cm, w zależności od gatunku. Obecnie naukowcy sądzą, że tych było około 20 tys., choć wiemy o tym tylko ze skamieniałości.
Odkrycie opublikowano w "International Journal of Paleontology".