Choinka z supermarketu czy prosto z lasu? Niezależnie od miejsca zakupu, te naturalne są bardziej eko

Legalna żywa choinka jest lepsza dla środowiska, niż sztuczna – stwierdziła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Możliwości zakupu takich choinek jest wiele – 16 tys. takich drzewek przygotowali do sprzedaży leśnicy z RDLP w Białymstoku. W Poznańskim RDLP sprzedaje się natomiast ok. 4-5 tysięcy drzewek choinkowych rocznie.

Sprzedaż świątecznych choinek wprost z plantacji w nadleśnictwie Knyszyn.
Sprzedaż świątecznych choinek wprost z plantacji w nadleśnictwie Knyszyn.MICHAL KOSC/REPORTEREast News

Warszawiacy mogą kupić choinkę w punktach zlokalizowanych m.in. na Bemowie przy ul. Powstańców Śląskich, rej. ul. Wrocławskiej; na Mokotowie przy ul. Dąbrowskiego, rej. al. Niepodległości; na Pradze-Południe przy ul. Bora-Komorowskiego, rej. ul. Fieldorfa "Nila", na Targówku przy ul. Wyszogrodzkiej, rej. ul. Rembielińskiej, na Woli przy al. Solidarności, rej ul. Karolkowej (2 lokalizacje), ul. Ordona, rej. ul. Jana Kazimierza i przy ul. Płockiej, rej. ul. Górczewskiej oraz na Żoliborzu przy al. Jana Pawła II, rej. ul. Wojska Polskiego.

- Jak co roku nasi pracownicy będą kontrolować pas drogi pod kątem jego nielegalnego zajęcia. Za prowadzenie handlu bez naszej zgody naliczać będziemy kary - poinformował stołeczny ratusz.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku zorganizowała natomiast w ostatni weekend na plantacji choinkowej w nadleśnictwie Knyszyn akcję, podczas której zapewnili narzędzia do ścięcia drzewek i pomagali je zapakować. W ten sposób chcieli zachęcić okolicznych mieszkańców do zakupu naturalnych drzewek. Choinki o najpopularniejszej wysokości 1,5-2,5 metra kosztują ok. 50 zł. Samemu wybrać choinkę rosnącą na leśnej plantacji można było również w nadleśnictwach Białowieża, Bielsk, Pisz i Gołdap.

Podobnie w nadleśnictwie Kudypy koło Olsztyna można było wybrać świerk z plantacji leśnej, a następnie samemu go wyciąć. - To duża radość zwłaszcza dla najmłodszych - powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak.

Ile kosztuje prawdziwa choinka?

Rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu Tomasz Maćkowiak stwierdził natomiast, że na terenie RDLP co roku sprzedają około 4-5 tysięcy drzewek choinkowych. - W tym roku ich sprzedaż odbędzie się w 19 Nadleśnictwach naszej Dyrekcji. - Popularny świerk pospolity, wysokości do 1,5 m kosztuje ok. 40-50 zł - powiedział.

Dodał, że leśnicy odpowiadając na zapotrzebowanie na prawdziwe drzewka zakładają specjalne plantacje, na przykład tam gdzie nie może powstać las np. pod liniami wysokiego napięcia. Następnie w okresie przedświątecznym organizowane są kiermasze na terenie nadleśnictw, oferujące żywe choinki.

Choinka naturalna czy sztuczna?

A czy nie lepiej wybrać choinkę sztuczną? Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wskazuje, że nie.

"Choć uprawa świerków czy jodeł pozostawia pewien ślad w środowisku, żywa choinka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż choinka sztuczna" - stwierdził rzecznik katowickiej RDOŚ Łukasz Zych.

Wyjaśnił, że produkcja sztucznych choinek, wytwarzanych głównie z plastiku i metalu, wymaga zużycia dużej ilości energii i zasobów naturalnych. Bardzo uciążliwa jest również ich utylizacja: sztucznej choinki w zasadzie nie da się skutecznie poddać recyklingowi, czyli odzyskaniu i przetworzeniu odpadów dla ich ponownego wykorzystania.

- Za to choinki prawdziwe nie wymagają zbyt wielu zasobów i są biodegradowalne. Uprawa choinek nie wiąże się z niszczeniem lasów. Szkółki są często zakładane w miejscach, w których wysokie drzewa i tak nie mogą rosnąć, na przykład pod liniami energetycznymi. Część drzewek pozyskiwana jest, w ramach prowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych, z przecinek w młodnikach - wskazał Zych.

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas