Choinka na święta – którą wybrać? Które choinki są bardziej ekologiczne – prawdziwe czy sztuczne

Jaką choinkę kupić na Boże Narodzenie? Wielu z nas przed Świętami zadaje sobie to samo pytanie. Która choinka jest bardziej ekologiczna i wytrzyma dłużej – sztuczna, żywa, a może w doniczce? Drzewko na Święta można także wypożyczyć bądź otrzymać za darmo w ramach wielu akcji miejskich.

Która choinka jest najbardziej ekologiczna? Odpowiedź może być zaskakująca
Która choinka jest najbardziej ekologiczna? Odpowiedź może być zaskakującaUnsplash.comUnsplash

Święta Bożego Narodzenia to w wielu domach często ten sam dylemat: jaką choinkę wybrać? Jeśli kierujemy się nie tylko względami estetycznymi, ale także ekologią i chcemy, aby świąteczna choinka miała możliwie najmniejszy wpływ na środowisko, odpowiedź może nie być taka prosta.

Praktycznie każdy rodzaj choinki wiąże się z negatywnym wpływem na środowisko. Aby zadbać o ekologię, najlepiej pozwolić drzewkom rosnąć w ich naturalnych warunkach. Każde drzewko zostawia niestety po sobie ślad ekologiczny i węglowy - bez względu na to, czy choinka będzie naturalna, czy sztuczna. Ślad ekologiczny to wskaźnik pozwalający oszacować zużycie zasobów naturalnych w porównaniu do możliwości ich odtworzenia przez Ziemię. Z kolei ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych danej aktywności.

Choinka sztuczna czy prawdziwa?

Produkcja sztucznej choinki to ponad 8 kg emisji gazów cieplarnianych. Co ciekawe, choinka naturalna też ma swój ślad węglowy - około 3 kg/rok. Paradoksalnie drzewko wykonane z tworzywa sztucznego może być bardziej ekologiczne niż prawdziwa choinka. Jednak, aby tak się stało, musimy ze sztucznej choinki korzystać przez minimum 12 lat. Dopiero wtedy będzie ona bardziej ekologiczna niż drzewko z hodowli.

Choinki sztuczne są niestety najczęściej produkowane z plastiku, a więc wykorzystują nieodnawialne surowce takie jak ropa i gaz. Takie "drzewka", jeśli nie trafią do sortowni śmieci, bardzo długo się rozkładają (nawet kilkaset lat). Zakłady odpadowe także niewiele mogą z nimi zrobić, ponieważ sztuczne choinki rzadko nadają się do recyklingu.

Żywa czy sztuczna? A może... wypożyczona lub darmowa? Choinki na Święta nie trzeba kupować. Można ją także wypożyczyć lub dostać całkowicie za darmo
Żywa czy sztuczna? A może... wypożyczona lub darmowa? Choinki na Święta nie trzeba kupować. Można ją także wypożyczyć lub dostać całkowicie za darmoUnsplash.comUnsplash

Gdy zależy nam na choince naturalnej, warto odpowiednio wcześniej pomyśleć także o jej zagospodarowaniu po Świętach. W sklepach można kupić drzewka w specjalnych, "siatkowanych" doniczkach - oznacza to, że choinka została wycięta wraz z korzeniami i można ją później przesadzić. Drzewka bez korzeni można po Bożym Narodzeniu przeznaczyć na opał bądź oddać podczas zbiórki bioodpadów, aby powędrowała do kompostowni.

Choinkę można dostać za darmo lub wypożyczyć

Jeśli nie chcemy, choinki wcale nie trzeba kupować. Są jednak sposoby, aby nie kupować choinki, ale jednocześnie móc cieszyć się drzewkiem podczas Bożego Narodzenia. Choinki można na przykład wypożyczyć. Od kilku lat na polskim rynku działają firmy, które świadczą usługi wypożyczania naturalnych choinek na Święta. Wszystkie takie drzewka są w doniczkach i po sezonie wracają do hodowli, po to, by wyższe o kilka centymetrów trafić do kolejnych domów w następnych latach.

Innym dobrym wyjściem jest także darmowa choinka. Wiele miast przed Świętami Bożego Narodzenia prowadzi specjalne akcje, w ramach których rozdawane są świąteczne drzewka. Choć wiąże się to z tym, że trzeba odstać swoje w kolejce i choinek może nie wystarczyć dla wszystkich, to zdecydowanie warto rozpatrzyć taki sposób na świąteczne drzewko.

Przemysław Białkowski podcast: Zanikająca bioróżnorodnośćSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas