Chińczycy wyhodowali ryż w kosmosie. Są pierwsi na świecie
Chińscy astronauci jako pierwsi na świecie wyhodowali na pozaziemskiej orbicie ryż. Niewielkie roślinki wyrosły w laboratorium na pokładzie nowej chińskiej stacji kosmicznej.
Ryż jest jedną z podstawowych roślin uprawnych świata. Jest regularnie spożywany przez ponad połowę światowej populacji. Teraz po raz pierwszy udało się wyhodować go w stanie nieważkości na pokładzie nowego, chińskiego laboratorium kosmicznego Wentian.
Ryż w kosmosie? To możliwe
Laboratorium stanowi najnowszy moduł nowej chińskiej stacji kosmicznej Tianhe. Placówka badawcza dołączyła do Tianhe w lipcu. Pierwotnie miała na pokładzie prowadzić osiem eksperymentów w tym jeden, który miał polegać na hodowli ryżu w warunkach mikrograwitacji.
Ryż nie rośnie bardzo szybko: osiągnięcie wysokości przekraczającej metr zazwyczaj zajmuje mu około czterech miesięcy. Orbitalne kiełki nie miały czasu na rozwinięcie się w pełni, ale wszystko wskazuje na to, że rośliny poradziły sobie bardzo dobrze z kosmicznymi warunkami.
Wśród kiełków były rośliny należące do dwóch odmian ryżu: odmiana o długich pędach wzrosła w ciągu miesiąca o prawie 30 cm, a karłowata o ok. 5 cm. To niemal dokładnie takie samo tempo, jakie obie odmiany wykazują podczas wzrostu na Ziemi.
Co oprócz ryżu można wyhodować w kosmosie?
Ryż nie był jedyną rośliną hodowaną w orbitalnej szklarni. Astronauci doglądali także rzodkiewnika pospolitego, powszechnie spotykanej w Europie i Azji rośliny, która w biologii odgrywa mniej więcej taką rolę, jaką w zoologii odgrywają myszy czy muszki owocowe - jest gatunkiem modelowym, używanym często do badania mutacji genetycznych.
Plony z Tianhe to pierwsze kiełki ryżu, które wyrosły w kosmosie, ale sama roślina na orbicie bywała już nie raz. Astronauci misji Apollo 11 w drodze na Księżyc jedli liofilizowane kurczaki z ryżem, nasiona tej rośliny zostały też wysłane w podróż wokół Księżyca na pokładzie chińskiej misji Chang’e 5 w listopadzie 2020 r. Tamte badania skupiały się na tym, czy narażenie nasion na działanie promieniowania kosmicznego zwiększy ich plony po zasianiu na Ziemi.