Beskidy: Zaczęły się gody jeleni na Babiej Górze

Okres godowy jeleni, zwany rykowiskiem, właśnie się zaczyna. W okolicach Babiej Góry można już usłyszeć głośne, basowe ryki byków.

Byk szesnastak obustronnie koronny
Byk szesnastak obustronnie koronny Adrian Slazok/REPORTEREast News

- Osoby mieszkające w sąsiedztwie lasów mogą mieć problemy ze snem - twierdzą przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego.

Rykowisko zwykle rozpoczyna się, gdy nocą temperatura spada w okolice zera. Byki gromadzą wokół siebie stado łań i toczą o nie walkę z konkurentami.

- Rykowisko uzależnione jest od pogody. Gdy temperatura spada, jelenie się ruszają. W tym roku rykowisko już się zaczęło. Zwierzęta nie czekały na przymrozki - mówi przyrodnik Maciej Mażul.

Jego zdaniem trudno powiedzieć, jak długo potrwają gody. Wszystko zależy od tego, czy byki są mocne, czy słabsze. - One konkurują ze sobą. Jeśli są mocne i będzie wielu konkurentów, to dobrze, bo samice zostaną zapłodnione przez najlepsze osobniki. Jeśli nie ma dominujących, to się wszystko rozmywa - opowiada Mażul.

W rejonie Babiej Góry jeleni jest sporo. - Nawet narzekamy, że jest ich zbyt dużo. Gdy zimą zgłodnieją, to z dziką radością wyjadają nam młodą jodłę. Nie jesteśmy zbyt szczęśliwi z tego powodu - twierdzi Mażul.

Dokładna liczba osobników nie jest nieznana. Liczenie jeleniowatych dopiero czeka przyrodników z Parku.

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas