Alarmujące dane z Amazonii. Emituje więcej CO2 niż pochłania

Z badań, które opublikowano w "Nature Climate Change", wynika, że Amazonia w ciągu minionej dekady wyemitowała do atmosfery o 20 proc. więcej dwutlenku węgla, niż pochłonęła.

Pożar lasu w Amazonii
Pożar lasu w AmazoniiCARL DE SOUZA/AFPAFP

Badacze wyliczyli, że Amazonia pochłonęła w latach 2010-2019 aż 13,9 mld ton CO2, ale jednocześnie w tym samym czasie wyemitowała, aż 16,6 mld ton dwutlenku węgla.

- Częściowo się tego spodziewaliśmy, ale po raz pierwszy mamy dane wskazujące, że brazylijska Amazonia się zmieniła i obecnie to ona emituje gazy cieplarniane - mówił w wywiadzie dla AFP współautor badania Jean-Pierre Wigneron, naukowiec z francuskiego Narodowego Instytutu Badań Agronomicznych (INRA). - Nie wiemy, w którym momencie ta zmiana może się stać nieodwracalna - powiedział Wigneron.

Badanie wykazało również niebywałą skalę wylesiania. Powodowane przez człowieka pożary i wyrąb lasów wzrosły prawie czterokrotnie w 2019 r. w porównaniu z dwoma poprzednimi latami Tylko wtedy Amazonia straciła prawie 4 mln hektarów drzew. "Brazylia bardzo gwałtownie zrezygnowała z polityki ochrony przyrody" - napisano w oświadczeniu INRA.

1 stycznia 2019 r. urząd prezydenta Brazylii objął Jair Bolsonaro. Rdzenni mieszkańcy Amazonii i organizacje praw człowieka oskarżają go o zbrodnie przeciwko ludzkości. Chcą, by został osądzony przez Międzynarodowy Trybunał Karny za to, na co pozwala w Amazonii. Więcej o polityce Jaira Bolsonaro przeczytasz tutaj.

Dziennik "Guardian" zauważa, że ekosystemy lądowe to nasz największy sojusznik w walce z ociepleniem klimatu. Ludzkość emituje zdecydowanie za dużo gazów cieplarnianych. W 2020 r. wpompowaliśmy w atmosferę ponad 40 mld ton dwutlenku węgla. W ciągu ostatniego półwiecza rośliny i gleba pochłaniały około 30 proc. naszych emisji (oceany kolejnych 20 proc). Tyle tylko, że jednocześnie nasze emisje bezustannie rosną.

dorzeczu Amazonki znajduje się około połowy wszystkich lasów tropikalnych świata. Właśnie one były dotąd znacznie skuteczniejsze w magazynowaniu węgla, niż inne rodzaje roślinności.

źródło: "Guardian", AFP

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas