10 boisk piłkarskich na minutę. Tempo utraty lasów jest przerażające

W 2023 r. w każdej minucie zniknęły lasy tropikalne o powierzchni dziesięciu boisk piłkarskich. Takie wnioski płyną z najnowszej analizy satelitarnej. To strata nie do oszacowania, twierdzą eksperci.

Masowe cięcie lasów tropikalnych trwa, choć niektóre kraje, jak Brazylia zmniejszyły skalę wylesiania
Masowe cięcie lasów tropikalnych trwa, choć niektóre kraje, jak Brazylia zmniejszyły skalę wylesianiaDesign PicsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Z analizy Światowego Instytutu Zasobów (World Resources Institute) wynika, że w 2023 r. z Ziemi zniknęły drzewa o łącznej powierzchni 3,7 mln hektarów. Chodzi o lasy pierwotne, czyli nieprzekształcone przez człowieka. Pomimo że światowe tempo wylesiania spowalnia, to utrata takiej ilości lasów jest gigantycznym krokiem wstecz na drodze do poprawy środowiska i klimatu oraz odbudowy ekosystemów. Naturalne lasy tropikalne pełnią kluczową rolę w przyrodzie.

Na wykresie oznaczono skalę utraty lasów tropikalnych w ostatnich 20 latach
Na wykresie oznaczono skalę utraty lasów tropikalnych w ostatnich 20 latachWorld Resources Institutemateriały prasowe

Ile lasów straciliśmy w 2023 r.?

Według danych opublikowanych na platformie "Global Forest Watch"  (GFW) zarządzanej przez Światowy Instytut Zasobów w ciągu ostatnich dwudziestu lat świat konsekwentnie świat tracił rocznie od 3 do 4 milionów hektarów lasów tropikalnych.

Taka skala dewastacji lasów pierwotnych niweczy cel, który ponad 140 krajów wyznaczyło w 2021 r. w Glasgow. Podczas szczytu klimatycznego ustalono, że do 2050 r. kraje odwrócą proces utraty lasów i degradacji gleb do 2030 r. Krajom pozostało zaledwie sześć lat na dotrzymanie tej obietnicy.

Równocześnie utrata lasów, szczególnie tych znajdujących się w tropikach, generuje emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Drzewa giną nie tylko pod piłami, ale i płoną w rozległych pożarach, które według ekspertów występować będą coraz częściej właśnie ze względu na globalne ocieplenie.

Brazylia traci co roku największą ilość lasów
Brazylia traci co roku największą ilość lasówWorld Resources Institutemateriały prasowe

Azja, Afryka i Ameryka Płd. tną najwięcej

Krajami, które wycięły największą ilość drzew w 2023 r. były: Brazylia, Demokratyczna Republika Konga, Boliwia, Indonezja, Peru, Laos, Kamerun i Malezja. Analizy pokazują jednak, że pomimo gigantycznej skali wycinki, Brazylia (kraj o pow.  8 510 000 km²) zdecydowanie zmniejszyła swój udział w światowym wylesianiu - miał na to wpływ wybór nowego rządu i prezydenta.

Gwałtowny wzrost wylesiania lasów tropikalnych odnotowano z kolei w Boliwii, Laosie i Nikaragui.

Lasy charakteryzują się największą różnorodnością biologiczną spośród wszystkich ekosystemów na Ziemi. Ograniczenie wylesiania jest równocześnie jednym z najbardziej opłacalnych środków łagodzenia zmian klimatu - podaje  Światowy Instytut Zasobów. Lasy są zarówno pochłaniaczem, jak i źródłem węgla i usuwają dwutlenek węgla z powietrza. Emitują go po ścięciu.

"Wydarzenia". Niebezpieczny klif w Gdyni. Znowu osuwa się ziemiaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas