Sensacja we Wrocławiu. Urodziły się czworaczki tygrysa sumatrzańskiego

Aż cztery tygrysiątka urodziły się we wrocławskim zoo. Placówka okrzyknęła pojawienie się czworaczków na świecie "sensacyjnymi narodzinami".

Cztery tygrysy przyszły na świat 22 lipca 2024 roku
Cztery tygrysy przyszły na świat 22 lipca 2024 rokuZOO Wrocławmateriały prasowe

Narodziny czterech tygrysów sumatrzańskich są według wrocławskiego zoo wyjątkowe, choćby z tego względu, że to jedne z najrzadszych i najbardziej zagrożonych zwierząt na świecie. "Jest to sukces hodowlany na światową skalę" - komentuje zoo Wrocław i zaprasza do obserwacji dzikich zwierząt na Dolnym Śląsku.

Tygrysiątka przyszły na świat już prawie 3 miesiące temu. To trzy samce i samiczka. W europejskich zoo przeważają samice, dlatego narodziny trzech samców mogą pomóc w zrównoważeniu ich populacji w ogrodach zoologicznych.

Cztery tygrysiątka sumatrzańskieZOO Wrocławmateriały prasowe

Cztery tygrysy sumatrzańskie urodziły się we Wrocławiu

Cztery tygrysy przyszły na świat 22 lipca 2024 roku. Wrocławskie zoo strzegło jednak tej tajemnicy niczym najcenniejszego skarbu. Ogród zoologiczny czekał aż młode podrosną i będzie można potwierdzić, że zdrowo się rozwijają.

"Kluczowe było wykonanie tygryskom wszystkich planowanych szczepień przed ich wypuszczeniem na wybieg zewnętrzny. Eksplorowały go po raz pierwszy w środę, 16 października wraz z mamą i tatą" - przekazało zoo.

Jesteśmy jedynym ogrodem zoologicznym w Polsce, który hoduje te niezwykłe drapieżniki. Narodziny czworaczków są wyjątkowym wydarzeniem. W tym roku tylko w czterech ogrodach zoologicznych w Europie urodziły się tygrysy sumatrzańskie.
Wrocławskie zoo

Rodzicami czworaczków, które chętnie bawią się ze sobą i zaczepiają rodziców, są Nuri i Tengah. Ojciec pomaga samicy w wychowywaniu niesfornych tygrysków. Przyjście na świat czterech osobników to niemalże fenomen.

"Obecnie młode mają ponad 8 kg, dobrze się rozwijają i nie wykazują problemów zdrowotnych" – opowiada Paweł Sroka, Kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych wrocławskiego zoo.

Krytycznie zagrożony podgatunek

Tygrys sumatrzański jest najmniejszym podgatunkiem tygrysa, ale i krytycznie zagrożonym wyginięciem. Szacuje się, że naturze żyje około 400 tych zwierząt. 

Hodowlę tych drapieżników prowadzi ok. 50 ogrodów zoologicznych w całej Europie. We Wrocławiu tygrysy te są hodowane od lat 60. XX wieku.

Poza kłusownictwem największym zagrożeniem dla tygrysów sumatrzańskich jest utrata siedlisk, spowodowana m.in. ekspansją plantacji palmy olejowej i kawy. "Dlatego ochrona tych drapieżników jest nie tylko wyzwaniem, ale również naszym wspólnym obowiązkiem" - podsumowuje zoo we Wrocławiu.

Interia.pl© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas