Wąż ugryzł szczeniaka na spacerze. Pies nie przeżył

Do tragicznego wydarzenia doszło w Aberdeen (Szkocja). 11-miesięczne szczenie rasy cocker spaniel zostało ugryzione przez węża podczas spaceru. Weterynarzom nie udało się uratować psa.

Iwona Beaton wybrała się na spacer nad jezioro Loch Lee wraz z Olliem, 11-miesięcznym szczeniakiem. Było to ich ulubione miejsce na przechadzki. Właścicielka nie wiedziała jednak, że jest to również miejsce, w którym żyją czarne żmije. Niestety jedna z nich ukąsiła psa, ponieważ poczuła się zagrożona. Właścicielka niezwłocznie zabrała swojego pupila do weterynarza. Zwierzę zostało zaniesione na rękach, by spowolnić proces rozprzestrzeniania się trucizny. Niestety, dla psa, ze względu na jego małą masę, trucizna okazała się zabójcza. Po trzech dniach walki o jego życie, zwierzę odeszło. 

Reklama

Kampania informacyjna 

Właścicielka psa postanowiła przeprowadzić kampanię informacyjną, by uchronić inne psy.

Przyznaje jednak, że tragiczne wydarzenie nie było winą żmii. Zwierzę poczuło się zagrożone psem, który z ciekawości podszedł zbyt blisko. W okolicy nie było jednak informacji o obecności tych niebezpiecznych zwierząt, dlatego pozwoliła sobie spuścić psa ze smyczy. 

Pani Iwona stworzyła plakat, którego celem jest zwiększenie świadomości właścicieli psów, mieszkających w obszarze zamieszkałym przez żmije.   

Kobieta podkreśla, że żmije są gatunkiem chronionym i pod żadnym pozorem nie wolno ich krzywdzić ani zabijać. Atakują tylko, jeśli czują się zagrożone. 

Jeśli nasz pies zostanie ugryziony, bezzwłocznie musimy zabrać go do weterynarza, ponieważ zaniechanie leczenia może doprowadzić do uszkodzenia organów i śmierci.

Iwona Beaton zebrała również kilka wskazówek dla właścicieli, których zwierzę zostało ugryzione. 

  1. Ugryzione zwierzę należy zanieść do domu bądź samochodu na rękach, by spowolnić rozprzestrzenianie się trucizny;
  2. Nie dotykać rany — nie powinno się jej bandażować ani zakładać opaski uciskowej;
  3. Zadbać o to, by zwierzęciu było ciepło, ale go nie przegrzewać;
  4. Zadzwonić do weterynarza, by podać godzinę, o której zjawimy się w klinice, by lekarz mógł się przygotować i zadziałać bezzwłocznie po przybyciu na miejsce.

Do ugryzień dochodzi najczęściej między czerwcem a sierpniem. Szacuje się, że w okolicy Aberdeen rocznie ugryzionych zostaje około 100 psów. 

Źródło: aberdeenlive.news

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wąż

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama