Reklama

Sprzedają transgeniczne zboże na czarnym rynku. Co Ukraina zdecyduje w sprawie GMO?

Ukraina boryka się od lat z problemem nielegalnej sprzedaży upraw modyfikowanych genetycznie. Zakaz uprawy roślin GMO nie jest przestrzegany, a na niektórych obszarach metoda jest praktykowana na szeroką skalę.

Ukraina, która do tej zakazuje uprawy roślin modyfikowanych genetycznie (GMO), planuje zrewidować swoje dotychczasowe ustawodawstwo. Jak twierdzi ministerstwo rolnictwa Ukrainy, w kraju rośnie jednak rynek nielegalnej sprzedaży upraw GMO. Na razie jednak nie wiadomo czy Ukraina zamierza złagodzić, czy zaostrzyć dotychczasowy zakaz.

GMO w Europie?

Ukraina jest jednym z największych producentów rolnych na świecie. Wskutek najazdu wojsk rosyjskich, transport zbóż został zakłócony, a odbiorcy narzekali na zbyt małe i nieopłacalne przesyłki z zaatakowanej Ukrainy. Obecna niepewność co do decyzji Ukrainy w sprawie GMO budzi niepokój krajów, w których uprawa zbóż modyfikowanych genetycznie jest zakazana. Jest tak m.in. w Polsce.

Reklama

Ukraina w 2007 r. przyjęła ustawę o organizmach modyfikowanych genetycznie (GMO). Jednak jak się okazuje, nie zawiera ona mechanizmów kontrolnych, można zaś w niej znaleźć wiele niespójności - podało ministerstwo rolnictwa w oświadczeniu. Kraj zapewnia, że nie produkuje, nie uprawia i nie wykorzystuje takich upraw, ale w ostatnim czasie zauważalnie aktywował się czarny rynek GMO. Ministerstwo podkreśla, że jest on poza jakąkolwiek kontrolą.

Resort rolnictwa i żywności stoi teraz przed trudnym zadaniem. Chce kontrolować jakość zbóż w 100 proc., ponieważ zmodyfikowane organizmy mogą trafiać do konsumentów i naruszać ich prawa. 

"To narusza nasze interesy i zagraża reputacji oraz statusowi naszego państwa jako głównego eksportera produktów rolnych pochodzenia roślinnego. Ukraina musi utrzymać uczciwe stosunki handlowe i gospodarcze" - oświadcza ministerstwo.

Pierwszy wiceminister rolnictwa Taras Wysocki stwierdził, że nowe przepisy muszą być jasno sformułowane i wszyscy muszą jasno zrozumieć, jakie są zasady dotyczące testowania, wpływu i oceny zagrożeń.

Reuters / Forum
Dowiedz się więcej na temat: GMO | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy