Palenie w kominku jest rakotwórcze? Ryzykiem dotknięte są zwłaszcza kobiety
Oprac.: Katarzyna Nowak
Według najnowszych badań nawet okazjonalne palenie drewnem w kominku może być niebezpieczne dla zdrowia płuc. Na rakotwórcze oddziaływanie spalania w kominku są narażone zwłaszcza kobiety.
Spalanie drewna w kominkach i piecach znajdujących się w zamkniętych pomieszczeniach zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc u kobiet - wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym Science Direct. Badania przeprowadzono na grupie 50 tys. kobiet.
Rak płuc a spalanie drewna
Na stopień ryzyka zachorowania na raka płuc ma wpływ częstotliwość spalania drewna - twierdzą amerykańskie badaczki, które monitorują stan zdrowia dziesiątek tysięcy kobiet w USA. Według specjalistów z Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu kobiety przebywające średnio 30 dni w roku w pomieszczeniach, w których pali się drewnem, są narażone o prawie 70 proc. bardziej na ryzyko zachorowania na raka w porównaniu z osobami, które nie przebywały w takich pomieszczeniach.
Badania pod hasłem Sister Study analizują wpływ różnych czynników środowiskowych na ryzyko zachorowalności na raka. Chociaż największym globalnym czynnikiem zachorowalności na raka płuc jest według lekarzy palenie tytoniu, nie jest to jedyna przyczyna.
Palenie tytoniu i dym z komina
Doktor Suril Mehta, autorka najnowszego badania twierdzi, że rak płuc jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów wśród kobiet w USA. Dlatego tak ważne jest poznanie wszelkich możliwych źródeł, które wpływają na występowanie nowotworów.
"Nasze badanie dostarcza dowodów na to, że nawet sporadyczne spalanie drewna w piecach i kominkach w pomieszczeniach zamkniętych może przyczyniać się do powstawania raka płuc" - mówi Suril Mehta.
Badacze podsumowują, że spalanie drewna oraz dym generowany podczas spalania nie jest obojętny dla zdrowia.
W 2006 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem sklasyfikowała dym powstający w procesie spalania za prawdopodobnie rakotwórczy.
Korzystanie z pieców i kominków opalanych drewnem (w pomieszczeniach zamkniętych) jest związane z oddziaływaniem takich związków jak benzen, 1,3-butadien, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i inne niebezpieczne związki o potencjale rakotwórczym.
We wcześniejszym raporcie Sister Study stwierdzono, że zanieczyszczenie powietrza generowane przez spalanie drewna w pomieszczeniach jest również związane z ryzykiem występowania raka piersi.