Z samolotów będą zrzucane szczepionki dla lisów. Jest alert RCB

Mieszkańcy woj. mazowieckiego otrzymali lub otrzymają na swoje telefony w piątek, 8 września specjalny Alert RCB. "Z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie" - można przeczytać w wiadomości. Służby zwracają uwagę, żeby szczególną ostrożność zachować w przypadku zwierząt domowych - psów i kotów wychodzących.

W piątek osoby znajdujące się w woj. mazowieckim mogły dostać na telefon niepokojącą wiadomość z Alertem RCB. "Uwaga! W dniach 9-20 września z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie" - czytamy w SMS-ie.

Alert RCB. Będą zrzucać szczepionkę na wściekliznę dla lisów

W wiadomości podkreślono również: "Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!". Więcej informacji nie przekazano. 

Konkrety na temat szczepionek można znaleźć w informacjach od Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii z siedzibą w Siedlcach. Jak się dowiadujemy, od 9 do 20 września 2023 r. będzie prowadzone szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów oraz wykładana ręcznie w liczbie 30 dawek na kilometr kwadratowy.

Reklama

"Powierzchnia zrzucania obejmie kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów wodnych i terenów zabudowanych" - podaje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii.

Jak wygląda szczepionka na lisy?

Rozrzucane szczepionki mają postać przynęty, która ma zachęcić lisy do jej spożycia. Dawkę szczepionki stanowi zielono-brązowy krążek o intensywnym, rybnym zapachu. W środku umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Po przegryzieniu pojemnika przez lisa szczepionka poprzez kontakt z błoną śluzową jamy ustnej wytwarza odporność immunologiczną przeciwko wściekliźnie.

Z tego względu warto uważać na szczepionki zwłaszcza podczas spacerów z psami - czworonogi mogą wyczuć zapach i chcieć zjeść przynętę na lisy.

Weterynarze ostrzegają także, aby nie dotykać i nie wyrzucać rozrzuconych szczepionek. "Dotknięcie szczepionki przez człowieka spowoduje, że nie zostanie ona podjęta przez lisa" - podkreślono. Ponadto każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza.

Co robić gdy pies zje szczepionkę na lisy?

Szczepionka wykazuje działanie uodparniające tylko u lisów. Inspektorat weterynarii ostrzega także przed ew. spożyciem szczepionki przez zwierzęta domowe. Każdy kontakt zwierząt domowych (psów, kotów, itp.) i zwierząt gospodarskich ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza weterynarii - przekazano.

Kolejna ważna informacja dla właścicieli czworonogów jest taka, że po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Oznacza to, że właściciele psów w woj. mazowieckim muszą obowiązkowo chodzić z nimi na smyczy co najmniej do końca września.

Czy szczepionka na lisy jest szkodliwa?

"Prosimy nie podnosić i nie dotykać przynęt ze szczepionką" - przekazuje WIW. Przy ewentualnych kontaktach z przynętami na otwarte rany, oczy, jamę ustną i nos należy gruntownie przemyć te miejsca wodą i mydłem lub skonsultować się z lekarzem. 

"Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych, gospodarskich i innych zwierząt wolno żyjących" - podkreślają weterynarze.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szczepionka | lisy | alert rcb

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy