Reklama

Większe wydobycie w kraju i zmniejszenie importu. Resort klimatu o polskiej energetyce

Anna Moskwa stwierdziła w rozmowie z "Polską Metropolią Warszawską", że Polska zwiększa wydobycie węgla, a zarazem podtrzymuje wniesienie embarga na węgiel pochodzący z Rosji.

W rozmowie opublikowanej w gazecie "Polska Metropolia Warszawska", szefowa resortu klimatu Anna Moskwa wypowiedziała się na temat importu węgla i zapotrzebowania na ten surowiec w Polsce.

Anna Moskwa dodała, że ceny węgla już spadają, a Polska w tym roku znacznie zwiększyła wydobycie surowca. Szefowa resortu podkreśla, że zwiększenie wydobycia nie jest jednak możliwe z dnia na dzień, ale jest to m.in. element przygotowań do kolejnego sezonu grzewczego. Według Anny Moskwy zwiększenie wydobycie węgla krajowego to sposób na obniżanie wysokich cen energii.

Reklama

"To jest jedyny sposób, w jaki jesteśmy sobie w stanie poradzić z cenami. Na pewno nie będzie węgla z Rosji, który był tańszy nawet mimo kosztów transportu. Embarga na węgiel z Rosji nie zniesiemy" - oświadczyła Anna Moskwa.

Węgiel i "Czyste Powietrze"

Moskwa odniosła się również do kwestii programu "Czyste Powietrze", pozwalającego na wymianę źródeł ciepła na niewymagające zużycia węgla - np. pompy ciepła. Jak mówiła, wniosków o dofinansowanie w ramach programu jest coraz więcej. 

"To też pokazuje, że zużycie węgla w gospodarstwach domowych maleje i będzie malało w kolejnych latach. Zależy nam na tym, żeby ten kierunek był utrzymywany, żeby gospodarstwa korzystały z tego programu, dlatego zwiększyliśmy poziomy wsparcia, wprowadziliśmy też zasadę prefinansowania" - powiedziała Moskwa.

Szefowa MKiŚ zaznaczyła, że rząd liczy, że "te dwa procesy - zwiększenie wydobycia i program "Czyste Powietrze" spowodują, że będziemy potrzebować coraz mniej węgla z importu". "Mamy zabezpieczony gaz, energię - zwiększamy własne wydobycie, a węgiel do gospodarstw domowych jest sukcesywnie sprowadzany" - dodała. Według niej, wczesna decyzja o embargu pozwoliła na wcześniejsze w przygotowanie do zimy i wcześniejsze - w stosunku do innych państw - rozpoczęcie importu węgla.

Energia odnawialna w Polsce?

Pytana o wprowadzenie przepisów liberalizujących zasady budowania farm wiatrowych Moskwa odparła, że ustawa w tej sprawie jest już w Sejmie i "liczymy, że niebawem wejdzie w tryb prac legislacyjnych"; zwróciła również uwagę na możliwości wsparcia budowy instalacji fotowoltaicznych i biogazowni.

Minister klimatu została również zapytana o zabezpieczenie dostaw gazu dla Polski na nadchodzącą zimę. "Dzięki prowadzonej od lat dywersyfikacji jesteśmy absolutnie bezpieczni, nie tylko w perspektywie najbliższej zimy, ale również kolejnych lat" - oświadczyła.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: węgiel | węgiel brunatny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy