W Bałtyku zakwitły sinice. Gdzie nie wolno się kąpać?

Sanepid poinformował, że w kilku pomorskich kąpieliskach zakwitły sinice. W związku z tym woda jest niezdatna do kąpieli, a kąpieliska tymczasowo zamknięto. Gdzie nie wolno się aktualnie kąpać?

Sinice na gdyńskiej plaży
Sinice na gdyńskiej plaży123RF/PICSEL

[Aktualizacja 10.07. 12:36]

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zakwicie sinic w Bałtyku. Część niezdatnych do kąpieli miejsc znajduje się w Gdyni. Jedno kąpielisko znajduje się w powiecie nowodworskim, a inne na Półwyspie Helskim.

Warunki sprzyjające powstawaniu sinic

Co roku sinice kwitną na skutek ocieplenia się wody w morzu (z reguły do ok. 16-20 stopni Celsjusza), braku opadów oraz obecności fosforanów. Do powstawania sinic przyczynia się też stosunkowo słabo wiejący wiatr, a także niewielkie mieszanie kolumny wody. Sinice (cyjanobakterie) taksonomicznie należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi - przypomina sanepid.

Sinice w Bałtyku

Sanepid zamieścił informację na temat aktualnych warunków kąpieli w Bałtyku. Wynika z nich, że w dniu 10 lipca br. obecne sinice uniemożliwiają branie kąpieli w następujących kąpieliskach:

  • Gdynia: Babie Doły, Śródmieście, Redłowo.
  • Powiat Pucki: kąpielisko Jurata "Międzymorze".
  • Powiat Nowodworski: Kąty Rybackie.
  • Sopot: Kamienny Potok-Koliba oraz wejścia 13-17 i 32A-33. D
  • Gdańsk: Jelitkowo, Brzeźno.

Sanepid w okresie letnim regularnie informuje o stanie kąpielisk w całej Polsce na stronie Serwis Kąpieliskowy. GIS przypomina, że branie kąpieli w wodach, w których obecne są sinice, może skutkować bolesną wysypką i podrażnieniem oczu. W razie połknięcia toksyn mogą pojawić się kłopoty z żołądkiem. Dla zwierząt kontakt z sinicami może być śmiertelny. Toksyczna woda nie nadaje się też do podlewania warzyw.

"U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody ( np. podczas pływania). Zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli, zawierających toksyny sinicowe. Zakwity sinicowe, a także kożuchy sinic, nie zawsze są toksyczne. Jednak niemożliwe jest określenie na podstawie wyglądu wody, zakwit jest niebezpieczny czy też nie" - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny.

"Wydarzenia": Polskie plaże zalewa masa śmieciPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas