​Sondaż w Bogatyni: Kopalnia Turów zniknie najdalej za 20 lat

Aż 96 proc. mieszkańców gminy Bogatynia ma świadomość, że kopalnia węgla brunatnego Turów zostanie zamknięta. Według ponad połowy z nich nastąpi to w ciągu 10-20 lat - wynika z sondażu wykonanego zlecenie PGE.

W badaniu 76 proc. respondentów z Bogatyni oceniło, że działalność kopalni niekorzystnie wpływa na relacje z mieszkańcami po drugiej stronie granicy. 43 proc. ankietowanych mieszkańców gminy stwierdziło z kolei, że ma ona potencjał, by rozwijać się na innych płaszczyznach, jak przemysł, energetyka odnawialna czy turystyka.

Jak wskazuje prezes PGE Wojciech Dąbrowski, 92 proc. badanych mieszkańców Bogatyni nie wierzy, że kopalnia mogłaby zostać zamknięta już w tym roku. - Zdaniem respondentów ten czas pozwoliłby na przygotowanie się i przeprowadzenie zrównoważonej transformacji - ocenia Dąbrowski

Reklama

Zaznaczył jednocześnie, że ponad 60 proc. badanych Czechów z obszarów przygranicznych deklaruje relacje z Polską. - Związki te są zarówno pragmatyczne, jak praca lub wymiana handlowa, ale również opierają się na relacjach osobistych, na co wskazuje blisko 40 proc. respondentów. Aż 82 proc. mieszkańców czeskiego pogranicza wskazało, że zależy im na podtrzymaniu dobrych relacji przygranicznych i liczą na to, że spór o kopalnię uda się rozwiązać szybko i kompromisowo dla obu stron - dodaje Dąbrowski.

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

Badanie mieszkańców gminy Bogatynia oraz czeskiego regionu Hradek nad Nisou i niemieckiego regionu Olbersdorf przeprowadziła w dniach 20 lipca - 8 sierpnia 2021 r. pracownia badawcza iAnswer.pl. Przebadała reprezentatywną grupę tysiąca osób w wieku 18-59 lat - mieszkańców regionów otaczających kompleks kopalni i elektrowni Turów: 600 respondentów z Bogatyni, oraz po 200 z Hradka nad Nisou w Czechach i Olbersdorf w Niemczech.

W lutym czeski rząd skierował do TSUE skargę związaną z dalszą działalnością kopalni odkrywkowej, która pracuje na potrzeby należącej do PGE elektrowni Turów. Czesi argumentowali, że rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W kwietniu minister klimatu przedłużył obowiązującą do 2026 r. koncesję na wydobycie w Turowie do 2044 r.

W maju Trybunał, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku. TSUE stwierdził, że na pierwszy rzut oka nie można wykluczyć, iż polskie przepisy naruszają wymogi dyrektywy o ocenach oddziaływania na środowisko, a argumenty podniesione przez Czechy wydają się niepozbawione podstawy. Polski rząd w odpowiedzi ogłosił, że wydobycie nie zostanie wstrzymane i rozpoczął negocjacje ze stroną czeską. Dotychczas nie przyniosły one zakończenia sporu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Turów | PGE Polska Grupa Energetyczna SA | węgiel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy