Reklama

Nowe przepisy dotyczące wycinki drzew w Polsce. Rżnięcie drzew na całego?

W nowym roku zmienią się zasady dotyczące wycinki drzew. Czy w związku z tym grozi nam jeszcze większa skala zrębu?

 Dwiema głównymi zmianami dotyczącymi wycinania drzew są:

- osoby prywatne nie będą musiały uzyskać zezwolenia,

- wnioski o zezwolenie będzie można złożyć online.

Formuła składania wniosków online będzie obowiązywać od końca stycznie 2023 r. W zgłoszeniu należy podać rozmiary pnia (obwód) lub większej ilości pni, zmierzony na wysokości 5 cm oraz 130 cm od ziemi.

Jeżeli chodzi o krzewy to ważny jest również ich rozmiar. Zezwolenie na wycinkę będzie potrzebne w przypadku krzaków większych niż 25 mkw.

Reklama

Nadal obowiązuje zakaz wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków. Zaczyna się on 1 marca i kończy 15 października. Wycinanie drzew przeprowadza się więc zgodnie z prawem od połowy października do końca lutego.

Kto będzie musiał zgłosić wycinkę?

Osoby prywatne, które chcą wyciąć drzewo pod inwestycje niezwiązane z działalnością gospodarczą nie  będą musiały zgłosić takiej wycinki. Wyjątkiem są osoby, którym wcześniej odmówiono zlikwidowania drzew - będą musiały złożyć wniosek.

Wniosek o pozwolenie na wycinkę muszą wypełnić zaś takie podmioty, jak spółdzielnie mieszkaniowe i właściciele nieruchomości, przedsiębiorcy, oraz ci, którzy są właścicielami urządzeń do odprowadzania i doprowadzania płynów, gazu, energii elektrycznej etc. W ostatnich przypadkach właściciele mogą składać wniosek o wycinkę w wypadku, kiedy drzewa lub krzewy zagrażają funkcjonowaniu urządzeń.

Portal Legalis nadmienia, że zezwolenie będzie konieczne do wykonania wycinki np. w pasie drogi publicznej lub na obszarach objętych ochroną krajobrazową.Jeśli podmioty, które są zobowiązane do składania wniosku o zezwolenie na wycinkę tego nie zrobią, czeka ich kara amdinistracyjna w wysokości dwukrotności kosztów wycinki drzewa.

Bez zezwolenia

Jak się okazuje pewne gatunki drzew będzie można wyciąć bez zezwolenia. Są to kasztanowce zwyczajne, robinie akacjowe i platany klonolistne. Drzewa można usunąć nawet jeśli na wysokości 5 cm od ziemi mają większy obwód pnia (do 65 cm obwodu). Topole, wierzby, klony jednolistne i srebrzyste można wyciąć nawet gdy mają do 80 cm obwodu. Limity te mają zostać zmodyfikowane o dodatkowe 20 cm. Gminy mogą wprowadzić zaś własne zasady dotyczące ochrony drzewostanów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy