Nowe przepisy dotyczące wycinki drzew w Polsce. Rżnięcie drzew na całego?

W nowym roku zmienią się zasady dotyczące wycinki drzew. Czy w związku z tym grozi nam jeszcze większa skala zrębu?

Nowe zasady dotyczące wycinki w 2023 r.
Nowe zasady dotyczące wycinki w 2023 r.Peter Titmuss/Education Images/Universal Images GroupGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Dwiema głównymi zmianami dotyczącymi wycinania drzew są:

- osoby prywatne nie będą musiały uzyskać zezwolenia,

- wnioski o zezwolenie będzie można złożyć online.

Formuła składania wniosków online będzie obowiązywać od końca stycznie 2023 r. W zgłoszeniu należy podać rozmiary pnia (obwód) lub większej ilości pni, zmierzony na wysokości 5 cm oraz 130 cm od ziemi.

Jeżeli chodzi o krzewy to ważny jest również ich rozmiar. Zezwolenie na wycinkę będzie potrzebne w przypadku krzaków większych niż 25 mkw.

Nadal obowiązuje zakaz wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków. Zaczyna się on 1 marca i kończy 15 października. Wycinanie drzew przeprowadza się więc zgodnie z prawem od połowy października do końca lutego.

Kto będzie musiał zgłosić wycinkę?

Osoby prywatne, które chcą wyciąć drzewo pod inwestycje niezwiązane z działalnością gospodarczą nie  będą musiały zgłosić takiej wycinki. Wyjątkiem są osoby, którym wcześniej odmówiono zlikwidowania drzew - będą musiały złożyć wniosek.

Wniosek o pozwolenie na wycinkę muszą wypełnić zaś takie podmioty, jak spółdzielnie mieszkaniowe i właściciele nieruchomości, przedsiębiorcy, oraz ci, którzy są właścicielami urządzeń do odprowadzania i doprowadzania płynów, gazu, energii elektrycznej etc. W ostatnich przypadkach właściciele mogą składać wniosek o wycinkę w wypadku, kiedy drzewa lub krzewy zagrażają funkcjonowaniu urządzeń.

Dwa gatunki klonów można wyciąć bez zezwolenia
Dwa gatunki klonów można wyciąć bez zezwolenia Fot. Dawid TatarkiewiczEast News

Portal Legalis nadmienia, że zezwolenie będzie konieczne do wykonania wycinki np. w pasie drogi publicznej lub na obszarach objętych ochroną krajobrazową.Jeśli podmioty, które są zobowiązane do składania wniosku o zezwolenie na wycinkę tego nie zrobią, czeka ich kara amdinistracyjna w wysokości dwukrotności kosztów wycinki drzewa.

Warszawskie czarne topole
Warszawskie czarne topoleTOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East NewsEast News

Bez zezwolenia

Jak się okazuje pewne gatunki drzew będzie można wyciąć bez zezwolenia. Są to kasztanowce zwyczajne, robinie akacjowe i platany klonolistne. Drzewa można usunąć nawet jeśli na wysokości 5 cm od ziemi mają większy obwód pnia (do 65 cm obwodu). Topole, wierzby, klony jednolistne i srebrzyste można wyciąć nawet gdy mają do 80 cm obwodu. Limity te mają zostać zmodyfikowane o dodatkowe 20 cm. Gminy mogą wprowadzić zaś własne zasady dotyczące ochrony drzewostanów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas