Łatwiejsza wycinka jednak odrzucona. Przyjęto ważną poprawkę
W środę sejmowa komisja ds. deregulacji przyjęła 8 spośród 27 poprawek, jakie zostały zgłoszone w drugim czytaniu do projekt ustawy deregulacyjnej. Komisja zdecydowała m.in. o wykreśleniu przepisów, które miały ułatwić wycinkę drzew na prywatnych posesjach.
"W ustawie proponowane są zmiany w 19 ustawach, ich celem jest ograniczenie regulacji, redukcja ciążących na obywatelach obowiązków. Wpłyną one na uproszczenie procedur sądowych i administracyjnych" - zapowiadał poseł Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości.
Zasady wycinki na własnej posesji w 2023 r. bez zmian
Ustawa deregulacyjna zakładała zwiększenie obwodu pnia drzew, które będzie można wycinać bez pozwolenia na swojej działce z 50 do 70 centymetrów. W przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego wycinkę trzeba by było zgłaszać dopiero powyżej 100 cm obwodu, a w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego - powyżej 85 cm.
Krótszy miał być także termin przysługujący organom kontrolnym na oględziny drzew (14 dni zamiast 21) i wniesienie sprzeciwu co do wycinki (z 14 na 7 dni).
"Dzięki tej zmianie właściciele nieruchomości będą mogli w szerszym zakresie korzystać z przysługującego im prawa własności, a w sytuacji, w której będą chcieli dokonać usunięcia drzewa wymagającego zgłoszenia, szybciej uzyskają ostateczne rozstrzygnięcie, czy mogą tego dokonać" - argumentowano w uzasadnieniu projektu.
Łatwiejszej wycinki w 2023 r. nie będzie. Sejm przyjął poprawkę
W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. W jego trakcie zostało zgłoszonych 27 poprawek. Również w środę poprawkami zajęła się Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji. Ostatecznie posłowie zdecydowali o przyjęciu 8 poprawek spośród wszystkich zgłoszonych.
Wśród przyjętych przez komisję poprawek znalazła się propozycja wykreślenia zapisów, których celem miało być ułatwienie wycinki drzew na prywatnych posesjach poprzez zwiększenie limitu obwodu pnia drzewa, powyżej którego potrzebna jest urzędnicza zgoda na wycinkę i skrócenie terminów reakcji urzędów na wniosek o wycinkę.
Źródła: Zielona Interia, PAP