Reklama

Cena węgla będzie regulowana przez rząd. Ile zapłacimy za tonę?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zagwarantuje stałą cenę węgla. Tona będzie kosztować tyle, ile wyniosła średnia w ubiegłym roku według GUS - poinformowała po wtorkowym posiedzeniu rządu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Projekt ustawy przyjęty we wtorek przez rząd zagwarantuje cenę tony węgla w wysokości 996 zł, czyli tyle, ile wyniosła średnia w ubiegłym roku według GUS. "Dzisiaj na Radzie Ministrów została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku" - powiedziała Anna Moskwa.

Cena węgla na stałym poziomie. Ile za tonę?

"Zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują. Cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to jest na dzisiaj 996 zł, to jest ta cena średnia według danych GUS za poprzedni rok" - dodała minister klimatu i środowiska. Zapewniła, że jest to poziom cenowy z krajowego wydobycia m.in. w sklepie PGG.

Reklama

Jak poinformowała Anna Moskwa, podmioty które się zdecydują na współpracę w tym programie, zobowiązane są do zarejestrowania się w nim i tym samym do zagwarantowania, że węgiel będzie przekazywany odbiorcom w cenie gwarantowanej. Minister powiedziała też, że programem wsparcia zostaną objęci odbiorcy indywidualni, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które używają węgiel do ogrzewania.

"Jest to w przeliczeniu, zarówno na spółdzielnie, wspólnoty, jak i na gospodarstwa indywidualne (...) trzy tony dla każdego gospodarstwa domowego, dla każdego domu" - stwierdziła minister klimatu.

Dopłaty do węgla dla gospodarstw domowych

Odpowiadając na pytania o dopłaty do węgla, szefowa MKiŚ wyjaśniła podczas wtorkowej konferencji, że rozwiązanie to odnosi się przede wszystkich węgla importowanego po 16 kwietnia.

"Nie będzie to pieniądz dawany do ręki obywatelowi" - zaznaczyła minister Moskwa. Wyjaśniła, że z dopłaty będzie można skorzystać, kupując węgiel w składzie prywatnym, który przystąpił do programu, lub zamawiając go przez sklep PGG. Tam trzeba będzie przedstawić zaświadczenie z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, co "daje prawo do otrzymania węgla w gwarantowanej cenie w limicie do 3 ton".

Jak podano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rząd przeznaczy na pomoc dla indywidualnych odbiorców węgla 3 mld zł, a maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony paliwa stałego wyniesie 750 zł brutto.

Wcześniej w jednym z wywiadów Anna Moskwa zapowiadała: "Węgiel zapewnimy, gazu nie zabraknie. Chcemy, aby cena węgla dla gospodarstw domowych spadła do około 1 tys. zł za tonę".

"Chcemy działać dwutorowo. Pierwszy cel to większa podaż" - mówiła minister klimatu i środowiska. "Jednocześnie sprowadzamy większe ilości z zagranicy. Część trafi do elektrociepłowni, a część do prywatnych odbiorców, (...) jest to istotne wyzwanie, bo nikt nigdy na taką skalę nie sprowadzał takich ilości węgla morzem do Polski" - dodała. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: węgiel | ceny węgla | Anna Moskwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy