Zielony Ład ma sprawić, że zrównoważone produkty staną się normą
Komisja Europejska przedstawiła pakiet wniosków w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Ich celem jest m.in. pobudzenie modeli biznesowych o obiegu zamkniętym oraz wzmocnienie pozycji konsumentów w procesie zielonej transformacji.
Jak zapowiedziano w planie działania UE dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym, Komisja proponuje nowe przepisy, dzięki którym niemal wszystkie dobra materialne na rynku UE będą bardziej przyjazne dla środowiska, oparte na gospodarce o obiegu zamkniętym i efektywne pod względem energetycznym w całym cyklu życia, od etapu projektowania po codzienne użytkowanie, usuwanie i zmianę przeznaczenia.
Komisja przedstawiła również nową strategię, zmierzającą do uczynienia wyrobów włókienniczych trwalszymi, a także zapewnienia, by można było je naprawiać, ponownie wykorzystywać, poddawać recyklingowi. Jest to odpowiedź na tanią odzież niskiej jakości, odpady tekstylne, a zarazem dążenie do zagwarantowania, aby produkcja wyrobów włókienniczych przebiegała z pełnym poszanowaniem praw pracowniczych.
Trzeci wniosek ma na celu wzmocnienie rynku wewnętrznego wyrobów budowlanych. Ma ponadto zapewnić, by obowiązujące ramy regulacyjne umożliwiały realizację celów w zakresie zrównoważonego rozwoju i klimatu również w środowisku zbudowanym.
I wreszcie, w pakiecie znajduje się wniosek w sprawie nowych przepisów mających na celu wzmocnienie pozycji konsumentów w procesie transformacji ekologicznej. Konsumenci będą lepiej poinformowani o zrównoważeniu środowiskowym produktów, wzrośnie ich ochrona przed pseudoekologicznym marketingiem.
Gospodarka o obiegu zamkniętym
KE jednocześnie przedstawiła narzędzia umożliwiające faktyczne przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym w UE: odejście od uzależnienia od energii i zasobów, zwiększenie odporności na wstrząsy zewnętrzne oraz poszanowanie przyrody i zdrowia ludzi.
Wnioski opierają się na sukcesie, jaki odniosły unijne przepisy dotyczące ekoprojektu. Jak stwierdza KE, spowodowały one znaczące obniżenie zużycia energii w UE, przynosząc konsumentom istotne oszczędności. Obowiązujące wymogi dotyczące ekoprojektu umożliwiły konsumentom zaoszczędzenie 120 mld euro w samym tylko 2021 r. Za sprawą produktów objętych zakresem rozporządzenia przepisy doprowadziły ponadto do zmniejszenia rocznego zużycia energii o 10 proc.
Do 2030 r. nowe ramy mogą przynieść 132 megaton oszczędności energii pierwotnej, co odpowiada około 150 mld m3 gazu ziemnego - w przybliżeniu jest to wielkość importu gazu z Rosji do UE.
"Nasze propozycje dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym dają początek erze, w której produkty będą projektowane w sposób przynoszący korzyści wszystkim, szanujący granice naszej planety i chroniący środowisko. Wydłużenie cyklu życia telefonów, z których korzystamy, odzieży, którą nosimy oraz wielu innych produktów pozwoli europejskim konsumentom zaoszczędzić pieniądze. Pod koniec swojego cyklu życia produkty nie będą źródłem zanieczyszczenia, lecz posłużą jako nowy materiał dla gospodarki, co zmniejszy zależność europejskich przedsiębiorstw od importu" - powiedział komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius.