Reklama

​Warszawa: Na jedną ładowarkę przypada 19 aut elektrycznych

Łącznie w stolicy są 124 stacje, z 226 punktami ładowania. To ponad dwa razy więcej, niż rok wcześniej.

Do końca ubiegłego roku w Warszawie zarejestrowano 4,3 tys. pojazdów elektrycznych. W ciągu dwunastu miesięcy, liczba stacji wzrosła o 70 miejsc. Informacje podał stołeczny ratusz, w odpowiedzi na interpelacje radnych.

Ta liczba nadal będzie się zwiększać. Magistrat poinformował, że z Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych z Urzędu Dozoru Technicznego wynika, że zarejestrowanych zostało już 280 punktów ładowania. Zanim zostaną one dopuszczone do użytku, odpowiednie badania musi przeprowadzić UDT.

W grudniu rada miasta przyjęła "Plan budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych na obszarze m.st. Warszawy". Wynika z niego, że łącznie na terenie całego miasta zainstalowanie będzie 408 stacji, wraz z 816 punktami ładowania.

Reklama

Sieć stacji ma bazować na nowoczesnych, wolnostojących, dwustanowiskowych ładowarkach. Mają one pozwolić na ładowanie pełnej gamy pojazdów elektrycznych i hybrydowych, oferowanych przez różnych producentów.

Punkty ładowania znajdują się także na parkingach Parkuj i Jedź. Na dziewięciu takich parkingach, które są pod kontrolą Zarządu Transportu Miejskiego, jest 26 punktów ładowania. Korzystanie z nich jest bezpłatne. Jedno ładowanie trwa od 20 do 30 minut.

Zgodnie z ustawą o elektromobilności, do 1 stycznia 2026 r. po buspasach mogą poruszać się samochody elektryczne, pod warunkiem, że nie mają silnika spalinowego, nawet w systemie "range extender". 

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: samochody elektryczne w Polsce | buspasy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje