​Tysiąc gmin w programie "Czyste Powietrze"

Świętochłowice są tysięczną gminą, która podpisała porozumienie w ramach programu "Czyste Powietrze". - To największy projekt proekologiczny w polskiej historii - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas konferencji nt. 1000 gmin w programie „Czyste Powietrze”
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas konferencji nt. 1000 gmin w programie „Czyste Powietrze”Andrzej GrygielPAP/EPA
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Porozumienie zakłada dotacje na uruchomienie i prowadzenie przez rok punktu informacyjno-konsultacyjnego, bonusy za złożone wnioski oraz dodatkową nagrodę w konkursie za najwięcej złożonych wniosków w danym roku.

- Dzięki zawartym porozumieniom gminy ułatwiają mieszkańcom dostęp do programu, co usprawnia proces jego wdrażania na ich terenie i poprawia jakość życia Polaków - zaznaczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, projekt służy skutecznej walce ze smogiem.

- Polska to nasz wspólny dom, a poprawa jakości powietrza to nasz wspólny cel. Dlatego wprowadziliśmy szereg usprawnień do programu "Czyste Powietrze", aby ułatwić Polakom korzystanie z niego. Nasze działania pozwolą na jeszcze sprawniejszą realizację programu, przynosząc jednocześnie wymierne korzyści dla poprawy stanu naszego środowiska i jakości powietrza - podkreślił premier Morawiecki.

Wśród wymienionych usprawnień jest m.in. uproszczenie zasad przyjmowania dotacji, skrócenie czasu rozpatrywania wniosków czy podwyższenie dotacji dla najuboższych. Według ministra klimatu i środowiska, to przekłada się na dwukrotny wzrost liczby złożonych wniosków.

W 2021 r. program będzie rozwijany. W połowie roku wnioski będzie można składać w bankach, które dołączą do programu. Z kolei nabór do programu "Stop Smog" rozpocznie się na przełomie lutego i marca. Powstanie także ogólnopolska kampania informacyjno-promocyjna.

Na poprawę jakości powietrza w Polsce w ramach programu "Czyste Powietrze", rząd ma przeznaczyć ponad 100 mld zł. Do tej pory złożono już 200 tys. wniosków, co zdaniem wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza ZyskI oznacza wsparcie dla ponad pół miliona Polaków.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas