TSUE: Czechy wniosły o kary dla Polski za Turów

Decyzja zapadła dzień po tym, jak Czesi wysłali do Polski swój projekt porozumienia ws. sporu wokół kopalni w Turowie.

Kopalnia węgla Turów
Kopalnia węgla TurówPrzemysław FiszerEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Czechy wniosły do Trybunału o zasądzenie zapłaty przez Polskę kary pieniężnej w wysokości 5 mln euro dziennie za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w pobliżu czeskiej granicy" - czytamy w tweecie TSUE.

21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w Turowie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sporu o tę kopalnię.

"Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych" - napisała wówczas w postanowieniu wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego do 2044 r. Decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zaskarżył Greenpeace.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę do TSUE przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni wraz z wnioskiem o tymczasowy nakaz wstrzymania wydobycia.

Minister środowiska Czech Richard Brabec tłumaczył wówczas, że pozew jest niezbędny dla ochrony czeskich obywateli, ponieważ Polska - jego zdaniem - nie spełniła postulatów Pragi związanych z ochroną środowiska. Zapowiedział też, że rozmowy z Polską będą kontynuowane, ale Czechy traktują obecne wydobycie w Turowie jako nielegalne.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas