Trzy lata Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Greta Thunberg znów przed parlamentem

​Nastoletnia aktywistka klimatyczna Greta Thunberg ponownie protestowała przed szwedzkim parlamentem w piątek 20 sierpnia, w trzecią rocznicę jej pierwszego strajku szkolnego, który przerodził się w globalny młodzieżowy strajk klimatyczny.

Oddolna inicjatywa Thunberg przyciągnęła uwagę na całym świecie, gromadząc miliony osób na cotygodniowych protestach "Piątki dla przyszłości". Młodzież wzywała na nich światowych przywódców, by wysłuchali naukowych faktów na temat zmian klimatycznych i podjęli działania w celu powstrzymania kryzysu klimatycznego. W 2019 r. magazyn Time uhonorował Thunberg nagrodą "Człowieka roku".

Thunberg, która wzięła rok wolnego od nauki w 2019 r. przed rozpoczęciem szkoły średniej, stwierdziła w rozmowie z Reutersem, że jej ruch jest daleki od osiągnięcia swoich celów. - W kwestii rozwiązania kryzysu klimatycznego oczywiście nic nie osiągnęłam przyznała, dodając: - Poznałam wielu przyjaciół w ramach ruchu. Udało nam się zorganizować masowe protesty i wygląda na to, że więcej ludzi zaczyna się budzić i żądać zmian.

Reklama

Siła jednostki

Szwedka twierdzi, że podczas jej pierwszego protestu pod szwedzkim parlamentem w sierpniu 2018 r., gdy miała 15 lat, "czuła się dość samotna", ale jednocześnie "czuła się bardzo dobrze, że faktycznie coś robi". 

Teraz do protestu Thunberg dołączyło w Sztokholmie kilku aktywistów, którzy przybyli z różnych europejskich krajów, aby uczcić ten dzień. - Postanowiliśmy się dzisiaj zjednoczyć... aby wspólnie strajkować, planować, patrzeć na to, co będzie dalej - powiedziała aktywistka Luisa Neubauer, 25-latka z Niemiec, gdzie wybory parlamentarne zaplanowane są na 26 września, a kwestie ochrony klimatu mogą przesądzić o wyniku głosowania. 

- Jestem tutaj, kiedy w Niemczech mamy sam środek kampanii wyborczej, więc to wielka sprawa. Niemcy są wielkim graczem, spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność, a obecnie wszyscy gracze nie wywiązują się z tej odpowiedzialności - powiedziała Neubauer.

W ostatnim raporcie Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) napisano, że globalne ocieplenie jest niebezpiecznie blisko wymknięcia się spod kontroli.

Podczas swojego roku przerwy od nauki, który Thunberg całkowicie wykorzystała na promowanie swojej sprawy, aktywistka m.in. wygłosiła przemówienie do światowych przywódców na szczycie klimatycznym ONZ.

© 2021 Reuters

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama