Organizacje ochrony przyrody przeciwko strzelaniu do wilków

27 organizacji zajmujących się ochroną przyrody i prawami zwierząt wystosowało wspólne stanowisko ws. ochrony wilków w Polsce.

article cover
Adrian Slazok/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Pod stanowiskiem podpisali się m.in. Greenpeace, Klub Gaja oraz Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Zdaniem sygnatariuszy, w Polsce rośnie presja myśliwych aby znieść ochronę wilka. Głównym argumentem są coraz częstsze kontakty tych zwierząt z ludźmi. W Białowieży odłowiono wilczycę, która podchodziła do domów i mieszkańców. Z kolei w Brzozowie odstrzelono dwa wilki, które miały próbować zaatakować drwali.

"Od ponad 20 lat obserwujemy, jak ścisła ochrona wilka w Polsce przynosi efekty, będąc źródłem wielu korzyści dla przyrody i człowieka. Nie ma naszej zgody na zniweczenie tych starań, w oparciu o pozbawione dowodów twierdzenia, zapośredniczone z trzeciej ręki opinie i zwykłe manipulacje. O ochronie wilków w Polsce powinniśmy dyskutować na poziomie nauki, a nie wąsko pojętego interesu myśliwych" - zauważa Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, które jest sygnatariuszem listu.

Zdaniem organizacji, obecność wilków pomaga ekosystemowi. Wilki polują na sarny, jelenie oraz bobry, przez co jest mniej szkód w uprawach leśnych i zbiornikach wodnych. Dzięki regulowaniu liczebności dzików, łatwiejsza ma stawać się również walka z afrykańskim pomorem świń.

"Przywrócenie polowań na ten gatunek nie tylko nie rozwiąże problemu, ale wręcz, ze względu na rozbicie grup rodzinnych, doprowadzi do jego wzmocnienia" - pisze Ślusarczyk.

Zamiast odstrzału wilków, organizacje proponują m.in. budowanie przejść dla zwierząt na drogach, zacieśnienie współpracy organizacji ze służbami oraz stworzenie kampanii edukacyjnej. - Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by dać wilkowi przestrzeń do życia. Nowe, większe obszary chronione, korytarze ekologiczne, konsekwentne przestrzeganie zakazu nęcenia wilków przez osoby, które zarabiają na ich pokazywaniu turystom - napisał Zielonej Interii Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska.

W Polsce żyje około 2 tys. wilków. Ich populacja stale rozrasta się. W 2001 r. w naszym kraju było około 500 osobników. Wilk jest gatunkiem ściśle chronionym.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas