​Niemcy: Zieloni wracają do rządu. Dostaną m.in. wicekanclerza, MSZ i resort klimatu

Po 16 latach nieobecności, niemieccy Zieloni są ponownie w rządzie federalnym. Koalicjant SPD i FDP ma otrzymać pięć ministerstw.

 Współprzewodnicząca Zielonych Annalena Baerbock, kandydatka na szefową niemieckiej dyplomacji
Współprzewodnicząca Zielonych Annalena Baerbock, kandydatka na szefową niemieckiej dyplomacjiMichele TantussiReuters / Forum
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zieloni ogłosili podział stanowisk w nowym rządzie koalicyjnym. Wicekanclerzem oraz ministrem ds. klimatu i gospodarki zostanie współprzewodniczący partii, Robert Habeck - podały niemieckie media, powołując się na list wysłany do członków partii. Jego autorem jest sekretarz zarządu federalnego Zielonych, Michael Kellner.

Współprzewodnicząca Zielonych Annalena Baerbock zostanie ministrem spraw zagranicznych. Zieloni w poprzedniej koalicji z SPD w latach 1998-2005 także mieli tekę szefa dyplomacji. Z kolei były szef Zielonych Cem Oezdemir będzie kierował ministerstwem żywności i rolnictwa. Lewe skrzydło partii wolało na to stanowisko Antona Hofreitera, dlatego rozmowy w tej kwestii przedłużały się.

Na czele resortu środowiska ma stanąć Steffi Lemke, deputowana do Bundestagu i była sekretarz generalna zarządu krajowego partii. Ministrem ds. rodziny ma zostać Anne Spiegel, która do tej pory była ministrem klimatu Nadrenii-Palatynatu.

Kanclerzem ma zostać Olaf Scholz z SPD. Resztę swoich ministrów socjaliści wskażą na początku grudnia, podczas zjazdu partii. Finansami w nowym rządzie zajmie się Christian Lindner z liberalnej FDP. Liberałowie mają także odpowiadać za resorty transportu, sprawiedliwości i edukacji.

Nowa koalicja rządząca w środę przedstawiła główne założenia swoich rządów. Wśród nich jest podjęcie się ambitniejszych celów klimatycznych, w tym osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2045 r., odejście od węgla do 2030 r., czy zwiększenie udziału OZE w krajowym miksie energetycznym. Jednocześnie koalicjanci zapowiedzieli, że w dążeniu do zeroemisyjności są otwarci na każdą technologię, poza atomem. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Źródło: PAP, Reuters, Zielona Interia

ppg

"Elektrownia. Wielkie wyburzanie": Największa rozbiórka elektrowni w historii PolskiPOLSAT GO
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas