Kopalnia Bełchatów posadzi na zwałowisku 240 tys. drzew
Drzewa zostaną zasadzone z początkiem wiosny w ramach odnowy terenów pogórniczych.
Lasy powstaną na około 24 hektarach zwałowiska zewnętrznego pola Szczerców. Rzeczniczka PGE GiEK Sandra Apanasionek poinformowała, że posadzone zostaną dwuletnie drzewka.
Rzeczniczka wyjaśniła, że zwałowisko zostało usypane z prawie 1 mld m3 nadkładu znajdującego się nad pokładami węgla brunatnego. Obecnie górujące nad otoczeniem wzniesienie ma ok. 170 m wysokości. Na zwałowisku do końca 2020 r. posadzano około 4 mln drzew, m.in.: sosnę zwyczajną, brzozę brodawkowatą, dąb szypułkowy oraz buk zwyczajny.
Prezes PGE GiEK Wioletta Czemiel-Grzybowska stwierdziła, że duża skala produkcji energii przez spółkę przekłada się na zobowiązania wobec środowiska naturalnego. "Proekologiczne działania naszych kopalń istotnie wpływają na zmniejszenie stopnia ich uciążliwości dla środowiska. Na obszarach poprzemysłowych powstają nowe wartościowe ekosystemy charakteryzujące się wyjątkową bioróżnorodnością" - podkreśliła prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Rzeczniczka spółki zwróciła uwagę, że w pobliżu odkrywki Kopalni Bełchatów przekształcono już ponad 2,2 tys. ha terenów poeksploatacyjnych, w tym tereny Góry Kamieńsk i zwałowiska wewnętrznego pola Bełchatów. 1,5 tys. ha zalesionych gruntów przekazano zaś Lasom Państwowym.
Polska Grupa Energetyczna w zeszłym roku ogłosiła, że do 2050 r. zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną. To oznacza stopniowe odchodzenie od węgla. Największym emitentem dwutlenku węgla w Europie jest należąca do PGE Elektrownia Bełchatów. To z niej pochodzi 22 proc. całego prądu w Polsce. W Bełchatowie ma powstać jedna z pierwszych elektrowni atomowych w naszym kraju.