​Gigantyczne płuca znów pokażą, jak brudnym powietrzem oddycha Polska

Model gigantycznych płuc przygotowany przez Polski Alarm Smogowy ponownie wyrusza w trasę po Polsce. Płuca pokazujące zanieczyszczenie powietrza smogiem zostaną ustawione w aż 41 polskich miastach z 9 różnych województw.

"Sztuczne płuca" w Oświęcimiu
"Sztuczne płuca" w OświęcimiuPolski Alarm Smogowy
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Gigantyczne płuca Polskiego Alarmu Smogowego mają za zadanie zwrócić uwagę lokalnych społeczności na złą jakość powietrza i smog, którym oddychają mieszkańcy. Start kampanii zbiegł się z Dniem Czystego Powietrza, który przypadł 14 listopada. Jest on obchodzony od kilku lat przez regionalne oddziały polskich alarmów smogowych.

Data rozpoczęcia kampanii jest nieprzypadkowa także z innego powodu – listopad to często początek sezonu grzewczego, a więc i wzmożonego smogu w polskich miastach. Część mieszkańców nadal wykorzystuje nieekologiczne źródła ogrzewania takie jak węgiel i drewno, które generują szkodliwe zanieczyszczenia.

Smogowe płuca w 41 polskich miastach

Polski Alarm Smogowy wyjaśnia, że dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha”, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza. Smog osiada na białym materiale, który pokrywa instalację. Po dwóch tygodniach biała powierzchnia modelu z reguły pokrywa się pyłem i przybiera grafitowy lub nawet czarny kolor.

- Mieszkańcy, obserwując jak każdego dnia "płuca" czernieją, zaczynają rozumieć, że jakość powietrza ma znaczenie, a zanieczyszczenia, którymi oddychamy, mają negatywny wpływ na nasze zdrowie – mówi koordynatorka projektu Magdalena Kozłowska.

Polski Alarm Smogowy wysyła w Polskę mobilne płuca Polski Alarm Smogowy

Płuca Polskiego Alarmu Smogowego najpierw trafią do Czernichowa, Bolesławca, Goczałkowic-Zdrój, Wejherowa i Dębicy.

W kolejnych tygodniach sezonu grzewczego model zawita też m.in. do Łodzi, Łomianek, Mysłowic, Nowego Targu, Oświęcimia, Pabianic, Pszczyny, Torunia, Sieradza Wieliczki czy Warszawy. Instalacja zostanie ustawiona w sumie w 41 miastach z 9 województw.

- To rekordowa liczba miejscowości, do których trafi nasza instalacja (…) Staramy się kierować tę kampanię do miejsc, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jak złym powietrzem oddychają – tłumaczy Magdalena Kozłowska.

Koniec kopciuchów na Śląsku i Podkarpaciu, kolejne województwa wkrótce

Kampania Polskiego Alarmu Smogowego zbiega się w czasie z wejściem w życie uchwał antysmogowych w województwach śląskim i podkarpackim.

Od 1 stycznia 2022 r. będzie tam obowiązywał zakaz używania najstarszych, niespełniających norm kotłów grzewczych. Mieszkańcy mieli kilka lat na dostosowanie się do przepisów, a na wymianę ogrzewania można było uzyskać dotacje m.in. z rządowego programu „Czyste Powietrze” czy programów gminnych.

Od 2023 r. zakaz kopciuchów będzie obowiązywał w 3 kolejnych województwach: małopolskim, mazowieckim i łódzkim.

Polski Alarm Smogowy

Kopciuchy nadal trują powietrze i generują smog

Polski Alarm Smogowy ocenia, że wymiana zatruwających powietrze, przestarzałych kotłów grzewczych idzie w Polsce zbyt wolno. Naczelnym narzędziem w ich zwalczaniu jest rządowy program „Czyste Powietrze”, ale, jak oceniają eksperci, tempo wymiany ogrzewania powinno znacznie przyspieszyć.

W tym roku złożono 260 tys. wniosków w programie "Czyste Powietrze" i jego popularność rośnie. Polski Alarm Smogowy ocenia jednak, że konieczna jest większa mobilizacja mieszkańców i wyższa aktywność władz lokalnych, aby składano więcej wniosków o wymianę pieców. "Mieszkańcy muszą mieć świadomość, że przepisy zawarte w uchwałach antysmogowych już wkrótce będą egzekwowane" – alarmuje PAS w informacji prasowej.

41 miejscowości, w których pojawią się mobilne płuca

Polskiego Alarmu Smogowego:

Andrychów, Bolszewo, Chełmek, Ciechocinek, Czerwionka-Leszczyny, Czernichów, Dębica, Gierałtowice, Gorlice, Goczałkowice-Zdój, Gościcino, Kłodzko, Łódź, Legionowo, Luzino, Łomianki, Milanówek, Miechów, Mysłowice, Nawojowa, Nowy Targ, Nowy Dwór Mazowiecki, Oświęcim, Pabianice, Piwniczna-Zdrój, Pszczyna, Poraj, Raciechowice, Reda, Rumia, Rzepiennik Strzyżewski, Sieradz, Skawina, Strzebielino, Toruń, Tuchów, Warszawa, Wejherowo, Wieliczka, Wolbrom, Żary.

Źródło: Polski Alarm Smogowy

We Francji powstaje gigantyczny magnes. Ma pomóc w uzyskaniu czystej energiiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas