Wiatr niczym huragan. Na Śnieżce odnotowano ogromne podmuchy

Weekend w Karkonoszach był mglisty, a wiatr wiał tak mocno, że stanowił niebezpieczeństwo. Park narodowy apelował o ostrożność, a strona czeska poinformowała o rekordowych podmuchach wiatru.

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów oraz Czech. Góra o wysokości 1602 m n.p.m. jest chętnie odwiedzana zarówno przez Polaków, jak i Czechów. Na szczycie panują jednak szczególne warunki, mogące znacznie różnić się od tych, jakie odnotowuje się znacznie niżej. Podczas ostatniego weekendu wiatr na szczycie wiał niezwykle mocno, przekraczając nawet prędkość charakterystyczną dla huraganu.

12 stopni w skali Beauoforta - prawie huragan

Meteorolodzy podają, że prędkość wiatru wynosząca 150-160 km/h to prędkość charakterystyczna dla huraganu. Podczas weekendu na szczycie Śnieżki odnotowano właśnie takie porywy wiatru. Na Śnieżce znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, placówka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Reklama

Karkonoski Park Narodowy najpierw ostrzegł przed nadchodzącą wichurą, pisząc, że może wiać nawet 12 w skali Beauforta (ok. 160 km/h). Kolejnego dnia park poinformował, podążając za danymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, że Na Śnieżce około 2 w nocy wiatr osiągał w porywach 151 km/h. 

Czesi podali z kolei, że ok. 5 rano w niedzielę wiało 160,9  km/h. Czesi mieli odczytać też, że ok. 2:30 w nocy wiało z niesamowitą prędkością 248,4 km/h. Dane te mogły być jednak błędne. 

"Może to być jednak odczyt z błędem, co sygnalizuje czeski instytut meteorologii w komunikacie ze Śnieżki" - podał Karkonoski Park Narodowy.

Obecnie w górach mogą panować trudne warunki. W Karkonoszach utrzymuje się mgła, a w Tatrach spadł śnieg.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy