Afrykańskie upały wracają do Polski. Będzie nawet 37 stopni

Za sprawą antycyklonu Neron znad Afryki we Włoszech już wydano ostrzeżenia przed groźnymi upałami. Gorąca i niebezpieczna pogoda dociera również nad Polskę. Najgorzej będzie we wtorek i środę - wówczas w niektórych miastach może być nawet 37 stopni Celsjusza.

Wędrująca nad Polskę fala gorącego powietrza to wynik antycyklonu Neron, który zawitał w poniedziałek już m.in. do Włoch. We Florencji temperatura powietrza ma sięgnąć 38°C. Dla kilku miast wydano alerty pogodowe ostrzegające przed upałem.

Prognoza pogody na Święto Wojska Polskiego i Matki Boskiej Zielnej

Najgorsza fala upałów związana z antycyklonem Neron dotrze do Polski we wtorek i potrwa co najmniej do środy. Spodziewana temperatura powietrza może miejscami wynieść nawet 37 stopni. Niemal w całym kraju od wtorku będzie ponad 30°C. Upał zelżeje dopiero w czwartek.

Najwyższa temperatura we wtorek, 15 sierpnia prognozowana jest w woj. mazowieckim i kujawsko-pomorskim. Według map synoptycznych IMGW we wtorek w Warszawie po południu może być nawet 37 stopni Celsjusza. Podobnie ma być w Bydgoszczy.

Reklama

W innych województwach i miastach Polski będzie zaledwie o kilka stopni chłodniej. W Olsztynie, Łodzi i Białymstoku słupki termometrów mają wskazać we wtorek 36 stopni, we Wrocławiu, Kaliszu i Radomiu - 35°C, a w Poznaniu, Gdańsku i Lublinie - 33 stopnie na plusie.

W związku z zagrożeniem upałami na wtorek i środę IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia niemal dla całej Polski. Alerty nie obowiązują tylko dla woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz pasm górskich na południu kraju. Pozostała część kraju została objęta ostrzeżeniem o upale drugiego stopnia.

Gorąco będzie także w nocy

Alert drugiego stopnia oznacza, że temperatura maksymalna przez przynajmniej dwa kolejne dni będzie wynosić 30-34°C, a temperatura minimalna w nocy będzie wyższa niż 18°C. Oprócz dotkliwych upałów w dzień, po zmroku będziemy mieć do czynienia także z tzw. nocami tropikalnymi.

Nadchodzące upały mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Na wysokie temperatury szczególnie narażone są osoby starsze, dzieci oraz osoby z chorobami układu krążeniowego. W okresie najwyższych temperatur (między 12:00 a 18:00) lepiej pozostać w domu. Należy też dbać o odpowiednie nawodnienie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | prognoza pogody | upały

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy